Školáci na druhom stupni ho musia povinne nosiť prvé dva týždne školského roku na tvári celý deň. Pochopiteľne sa tak stále zaoberáme pomerom medzi estetikou, pohodlnosťou nosenia a skutočným efektom ochrany zdravia.
Na otázku účinnosti jednotlivých variánt sa rozhodli odpovedať vedci z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne, a tak sa pustili do štúdie, v ktorej otestovali rôzne materiály. „Okolo rúšok panuje nezhoda a mnohí tvrdia, že neúčinkujú,“ hovorí spoluautor Warren S. Warren a vysvetľuje: „Pravda je, že zaberá väčšina rúšok. “ Ako rúška uspeli?
Ako prebiehal test?
Vedci vytvorili pomerne jednoduché zariadenie zložené z lasera, papierovej krabice, zo šošovky a z kamery bežne dostupného telefónu Samsung. A testovali rovnako jednoducho. Vybraný vedec opakovane povedal do škatule vždy rovnakú vetu s rúškom a bez rúška. Sledovali a merali, ako jednotlivé rúška prepúšťajú kvapôčky a mikročastice.
Respirátory sú u nás zakázané a ak už respirátor máte, musíte si ho prekryť rúškom. Aj táto štúdia dokázala a vysvetlila prečo. Síce neprepustil žiadne kvapôčky, ale pri sledovaní uniknutých čiastočiek zlyhal. „Ventily sú fantastické, ak sa chcete chrániť pred okolitým svetom, pretože nimi neprejdú mikroorganizmy k vám,“ povedal Warren. „No ak je cieľom ochrániť okolitý svet pred vami, ventil tento účel zmarí.“
V testoch sa umiestnili hneď za respirátormi. K ich kladom patrí, že sa cez ne aj dobre dýcha a kovový prúžok v ich hornej časti pomáha priľnúť k tvári. Nenechajte sa zmiatnuť pojmom „jednorázové“. Po dvoch-troch hodinách nosenia si ho síce musíte vymeniť, ale stačí ho nechať vyschnúť, prípadne nastriekať dezinfekčným prípravkom a je opätovne použiteľné.
Štúdia dokázala, že niektoré z doma šitých rúšok poskytujú rovnako kvalitnú ochranu ako tie chirurgické. V prvom rade záleží na hustote tkania. Ako poznamenal Warren: „Ak je materiál priehľadný a dokážete cezeň bez problémov fúknuť, pravdepodobne neposkytuje dostatočnú ochranu.“
Obľúbili si ich najmä športovci. Okrem pohodlného nosenia ponúkajú aj komfortné dýchanie. Bohužiaľ, práve to je problém. Ak cez takéto riedke „sitko“ zakašlete, kvapôčky sa rozbijú na viacero menších a ostanú vo vzduchu. „Nie je to tak, že akákoľvek ochrana tváre je lepšia než nič,“ prekvapivo zhodnotil Warren. „Existujú také, ktoré v skutočnosti viac škodia ako pomáhajú.“