Ako vnímate súčasnú situáciu?
- Je veľký nárast v posledných dňoch s relatívne veľkými regionálnymi rozdielmi. Tá situácia sa dala očakávať po návrate ľudí z dovoleniek, kde mnohí mali veľmi silné sociálne interakcie a priniesli si domov tú infekciu. Predtým relatívne veľa prípadov si doviezli z Ukrajiny a zo Srbska.
Z ktorých krajín je najviac nakazených?
- Určite z Chorvátska, stále z Ukrajiny, znížil sa počet ľudí zo Srbska.
Hranice sú otvorené od 15. júna, nie je zvláštne, že tie prípady vyskočili až na konci leta?
- Vôbec to nie je divné, aj Chorvátsko a Grécko žijú z cestovného ruchu, tých turistov lákali a tie prípady sa prejavili s určitým oneskorením, šírenie je oveľa intenzívnejšie za posledných 45 dní.
Počet úmrtí ale nie je taký vysoký ako v prvej vlne...
- Aj počet úmrtí sa nám zvyšuje, znova vidno, že dobieha krivka epidemiologického šírenia. Aj sezónni robotníci ochorenie šírili vnútri kolektívu, boli to ľudia v produktívnom veku, aj dovolenkári - to boli rodiny s deťmi a tak sa nám to rozšírilo aj do staršej generácie. Keď porovnávame krivku, medzi akou skupinou boli ochorenia koncom júla, začiatkom augusta, tak to bolo vo vekovej skupine 25 - 44 rokov. Ale nám narastá počet pacientov 65+, ktorí sú v nemocniciach a so závažnejším priebehom.
Tí starší sa nakazili od tých, čo prišli z dovoleniek?
- Určite je tam sociálny kontakt s vnúčatami, deťmi, ktoré síce nemuseli byť na dovolenke, ale mohli byť s niekým, kto bol na dovolenke. Ten vírus, ak sa vylučuje 14 dní, tak kontakty kontaktov sú prenesené na generáciu, ktorá je staršia.