Koľko by bolo ideálne, aby sme testovali denne?
- To sa nedá povedať, iný ideál je v Bratislave a iný na Orave, kde je to teraz v pokoji. Dôležité je, aby boli testovaní všetci pacienti, ktorí testovaní majú byť. Niektoré laboratóriá ale hovoria, že chcú testovať aj iné bežné choroby a tá kapacita laboratórií nie je nevyčerpateľná. Vieme urobiť denne 10-tisíc testov, viac momentálne ani nie je potrebné.
Parlament schválil zákon, podľa ktorého budú operátori vedieť, kto sa vrátil z červenej krajiny. Čo sa bude diať ďalej?
- Chceme zabezpečiť to, aby človek po návrate z červených krajín dodržal to, čo dodržať má. Máme indicie, že ľudia si neplnia svoje povinnosti, pritom stačí, že sa prihlásia elektronicky do systému.
Všetkých šokovala smrť 60-ročného Slováka, ktorý sa vrátil z dovolenky v Chorvátsku a podľahol nákaze. Prečo má koronavírus u niektorých taký dramatický priebeh?
- My vieme, že u niektorých ľudí môže vírus spôsobiť tzv. cytokinovú búrku, to isté robil vírus pandemickej chrípky pred mnohými rokmi, pri ktorom boli mnohí mladí ľudia postihnutí. Mladí ľudia vedia reagovať neprimeranou imunitnou reakciou. Aj keď tento nebol úplne mladý, ale dostal rendesivir extremne rýchlo, bol extrémne dobre liečený, ale cytokinová búrka je niekedy takto nezvládnuteľná, a to aj v prípadoch mladších ľudí.
Je pravda, že obezita liečbu zhoršuje. Aké iné ochorenia na ňu vplývajú?
- Samozrejme, onkologické ochorenia. Keď je niekto obézny, má toto ochorenie napríklad a vek okolo 50 rokov, jeho organizmus môže pri koronavíruse reagovať ako organizmus 70-ročného človeka.
Blíži sa obdobie chrípky. Ako budeme vedieť odlíšiť, či náhodou nejde o koronavírus, bude vznikať panika pri prvom zakašľaní...
- Jednoznačne odporúčam zaočkovať sa proti chrípke, lebo tak ju takmer nemám šancu získať. Okrem toho, chrípka je ochorenie, ktoré má vždy ťažký priebeh, u koronavírusu máme veľa asymptomatických nosičov, u chrípky to tak nebýva. Chrípka má príznaky veľmi podobné ako ťažší priebeh koronavírusu - bolesti svalov. Slabosť a skleslosť organizmu, kašeľ a nástup je náhly. Pri koronavíruse to tak zvyčajne nie je, ale môže sa to stať. Pri vážnejších prípadoch to budeme musieť odlíšiť diagnostikou, pri tých ostatných bude stačiť zostať doma a vyležať to. A budeme sa musieť naučiť, že ak mám dieťa s respiračnou infekciou, jednoducho ho do školy a škôlky nepošlem.
Budeme mať dosť očkovacích vakcín na chrípku, keďže po minulé roky sme sa očkovali skutočne málo?
- Budeme mať troška viac očkovacích látok ako po minulé roky, no nemusí to stačiť. Určite odporúčam sa zaočkovať ohrozeným skupinám. Starší ľudia, zdravotníci, policajti, hasiči a kritická infraštruktúra štátu.