Sme pripravení na druhú vlnu lepšie ako na prvú?
- Sme v mnohých ohľadoch pripravení lepšie, máme pandemický plán, ktorý je urobený tak, ako by mal byť, žiadna krajina totiž nebola na tú prvú vlnu tak pripravená. Máme k dispozícii efektívnejšiu liečbu, čiže vieme, čo máme kedy nasadiť, medicínske postupy sú lepšie. Ale treba povedať, že aj ten zdravotný personál, ktorý sa stará od marca o pacientov, už je fyzicky veľmi vyčerpaný. Pretože robiť dennodenne pod nátlakom, pri veľkom počte pacientov, ktorí sa prekladajú, a žiť v tom riziku nie je jednoduchá vec. Napríklad vo štvrtok sme mali prípad infikovania zdravotníkov.
Teraz bola veľmi diskutovaná téma škola, deti v rúškach. Má to efekt, keď si deti zložia rúško, keď jedia, dotýkajú sa?
- Prídu desaťtisíce detí, ktoré boli v rizikovej oblasti na dovolenke, nielen v Chorvátsku, ale aj vo Francúzsku, tie deti môžu byť infikované. Otecko s mamičkou si boli zatancovať v bare, rodičia ani dieťa nemajú symptómy, majú ľahký priebeh, prídu do školy a nakazia iné deti a tie to môžu preniesť na svojich starých rodičov. A my vieme, že ten vírus sa prenáša 14 dní od takýchto ľudí, čiže najefektívnejšie by bolo, keby tie deti, ktoré boli v tých rizikových krajinách, jednoducho prvé dva týždne do školy nešli. To ale neprešlo na pandemickej komisii, tak znižujeme riziko prenosu infekcie na ostatné deti. Všetky deti testovať nemôžeme, tak riziko znížime tak, že deti budú mať masky. Nie je to optimálne, je to na 14 dní a z tých riešení, ktoré môžu byť aplikované, je najsprávnejšie.
Od čoho závisí prípadné predĺženie nosenia rúšok? Budú jesenné prázdniny, Dušičky, ľudia sa zase začnú hýbať...
- Ja poznám rodičov, ktorí povedia, ja dieťa bez rúška do školy nepustím, ale poznám aj takých, čo nám nadávajú. Rozhodnutie bude závisieť od epidemiologickej situácie, je možné, že to bude lokálne. Tam, kde bude vysoký výskyt ochorení a budú sa školy zatvárať, riaditelia môžu ísť nad rámec. Jednu reguláciu dáva štát, druhú regioonálny hygienik a tretiu škola.
Hovorili ste, že človek prenáša vírus 14 dní, napriek tomu sú prípady, že ten človek má vírus aj po mesiaci, nie je už vtedy infekčný?
- Takmer nikdy nie, PSR metodika identifikuje nukleovú kyselinu, my využívame nukleovú kyselinu, ak nájdeme niekoho zavraždeného, tak identifikujeme, kto to je. Podobne aj ten mŕtvy vírus sa dá identifikovať pri ultra citlivých metódach.
Skrátili sme karanténu, už nevyžadujeme 14 dní, ale 10, nevyžadujeme test, ľudia sa môžu po 10 dňoch vrátiť do kolektívu, nie je to riziko?
- Je to odporúčanie európskych úradov, Svetovej zdravotníckej organizácie na základe nepriestrelných dát.