Aj po najsilnejšom priebehu choroby, kedy je pacient nútený dýchať s pomocou prístrojov, sa pľúca dokážu zregenerovať. Podľa vedcov z Innsbrucku to zaberie v priemere tri mesiace, po tejto dobe sa plne zotavia pľúca u polovice najťažších prípadov.
Aj po prepustení z nemocnice majú pacienti, ktorí prekonali COVID-19, nepríjemné symptómy. Tie trvajú ešte niekoľko týždňov, ale už po šiestich týždňoch u časti zmizne, zhruba po dvanástich týždňoch vymiznú u polovice pacientov. Pretože je choroba v populácii ešte len krátko, nie je možné ešte stanoviť, ako bude vyzerať situácia po polroku a roku. Podľa všetkého sa ale väčšina pacientov plne zotaví a len malé percento si ponesie následky po zvyšok života.
Vedci z Lekárskej univerzity v Innsbrucku sledujú vývoj zdravotného stavu u 150 Rakúšanov, ktorí prekonali silnú formu COVID-19 a boli kvôli tejto chorobe hospitalizovaní. Pacienti sú vyšetrení pri prepustení, po šiestich, dvanástich a dvadsiatichštyroch týždňoch. Lekári u nich merajú funkčnosť a kapacitu pľúc, sledujú tieto dýchacie orgány tiež na tomografe a ďalších prístrojoch.
Po šiestich týždňoch od prepustenia mala polovica pacientov jeden z nepríjemných symptómov, najčastejšie dýchavičnosť a kašeľ, 88 percent pacientov malo podľa vyšetrenia počítačovou zobrazovacou technikou pľúca stále poškodené. Ale po dvanástich týždňoch už to bolo len päťdesiatšesť percent. Len malá časť pacientov tak zrejme skončí s trvalo poškodenými pľúcami. Vyšetrenie po dvadsiatich štyroch týždňoch bude vykonané na jeseň.
"Zlou správou je, že ľudia majú poškodené pľúca z COVID-19 ešte týždne po prepustení, dobrou správou je, že u väčšiny sa toto poškodenie zotaví počas nasledujúcich týždňov, čo naznačuje, že pľúca majú schopnosť sa regenerovať," tvrdí jedna z autoriek doktorka Sabina Sahanic z Innsbrucku.