Celkovo získali partneri dotáciu vo výške bezmála 2,2 milióna eur, z ktorých vyše 920-tisíc putovalo do Fiľakova. K nim mesto priložilo 240-tisíc eur. Čo všetko dostalo novú tvár? Primátor Attila Agócs vraví, že je za nimi obrovský kus práce.
„Lokalita, ktorá bola jednou zo stigiem mesta, je dnes reprezentatívnym priestorom pre domácich i pre turistov,“ uviedol primátor. Vďaka objemnej dotácii sa mestu podarilo zrekonštruovať časti ulíc v podhradí, dokončiť pešiu zónu, vybudovať moderné verejné toalety, postaviť parkovisko pre autá i pre autobusy, zachrániť poslednú vežičku mestského opevnenia, zastrešiť a opraviť delovú baštu, vymeniť strechu na Bebekovej bašte, vydláždiť prístupovú cestu do hradu či zrekonštruovať vínny domček.
Bebekova bašta
Pri vstupe do hradu sa dvíha mohutná pentagonálna Bebekova bašta. V rokoch 2006 a 2007 sa na nej uskutočnila veľká rekonštrukcia a bola tam zriadená expozícia z histórie hradu a mesta, pod názvom Stáročia Fiľakovského hradu. Návštevníci môžu obdivovať vzácne stredoveké nálezy. Aktuálne sa dočkala výmeny šindľová strecha.
Bašta bola súčasťou pôvodného mestského opevnenia pochádzajúceho zo 17. storočia. Doposiaľ sa desaťročia nevyužívala, vznikali v nej čierne skládky a postupne chátrala. Vďaka projektu v nej vznikol infobod pre turistov, návštevníci v nej nájdu moderný infokiosk, prostredníctvom ktorého sa dozvedia viac o hrade a o kultúrnom dedičstve mesta i regiónu.
Doposiaľ nevyužívaný vínny domček sa vďaka projektu podarilo kompletne zrekonštruovať. V jeho interiéri sa zriadila výstava, venovaná dobovým remeslám z regiónu. V exteriéri domčeka je postavená pergola, pod ktorou budú prebiehať workshopy a kreatívne vyučovacie hodiny pre žiakov a študentov. Využívať budú môcť aj pec na pečenie chleba a dobový žarnov. Študenti si tak budú môcť sami pomlieť obilie a upiecť si chlieb na základe tradičných receptov.