Deklaroval to v situácii, keď sa združenia rodičov študentov zapísaných na univerzity v zahraničí dožadujú schválenia tzv. "študentského dolára".
Ako informoval spravodajský portál L'Orient-Le Jour, rodičia libanonských študentov i mladí ľudia predtým v pondelok usporiadali protestné zhromaždenie pred sídlom Hospodárskej a sociálnej komisie OSN pre západnú Áziu (ESCWA) a žiadali, aby bol v Libanone prijatý zákon o "študentskom dolári".
Tento zákon by zaviazal banky, aby v školskom roku 2020/21 umožnili prevod 10 000 dolárov na kontá mladých Libanončanov študujúcich v zahraničí, a to na základe kurzu 1515 libanonských libier za dolár.
Kubiš vo svojom tvíte z pondelka študentov a mladú generáciu Libanonu ubezpečil o svojej podpore v ich "zúfalstve a frustrácii z úradov, najmä z bankového sektora, ktorý očividne ignoruje vaše práva a potreby".
Uviedol, že spolu s kolegami budú naďalej naliehať na libanonské úrady, aby našli rýchle a spravodlivé riešenia, aby mladí mohli študovať v Libanone či v zahraničí. "Ste budúcnosťou Libanonu," napísal Kubiš.
Rodičia mladých Libanončanov podľa spravodajského portálu L'Orient-Le Jour upozorňujú, že akademický rok na univerzitách a vysokých školách v Európe sa práve začína, no nemajú svojim deťom ako poslať peniaze na vstupné poplatky alebo na životné náklady.
Libanon zažíva hlbokú politickú a ekonomickú krízu, ktorú ešte zhoršil nedávny výbuch v bejrútskom prístave.
Libanonské banky pre krízu už dlhší čas obmedzujú výbery hotovosti a zablokovali aj prevody peňazí do zahraničia. Ľudia, ktorí majú úspory v banke, majú často problém dostať sa k peniazom. Nedostatok dolárov v krajine mal za následok rast cien.