Pritom naši odborníci nežiadajú horibilné sumy za zriadenie podobných jednotiek. „Nejde o desiatky či stovky miliónov. Skôr chceme vytvoriť systém zdravotnej starostlivosti a k tomu postaviť špecializované pracovisko. Aby spinálni pacienti nemuseli zbytočne žiť v izolácii. Veď sú to takí istí ľudia ako my,“ vraví Rudinský. Navyše pacientov s poranením miechy stále pribúda. Európa eviduje 11-tisíc prípadov ročne, pričom priemerný vek pacienta je 33 rokov. Na vozíku – najčastejšie po dopravných nehodách, ktoré tvoria takmer polovicu prípadov – sú pritom nútení žiť ešte ďalšie desiatky rokov.“
Aj preto chystá SPV okrem iného aj online petíciu na podporu vytvorenia špecializovaného pracoviska. Jeho vytvorenie podporuje aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. „Podľa dohovoru OSN o právach pacientov s ťažkým zdravotným postihnutím je našou povinnosťou poskytnúť im tú najlepšiu starostlivosť. Vytvorenie spinálnej jednotky je nielen nevyhnutnosť, ale aj rozumné riešenie,“ tvrdí Stavrovská a dodáva, že z podávateľov podnetov patria telesne postihnutí ľudia medzi tých najaktívnejších.
Aj oni by ocenili, ak by sa zdravotníctvo v tomto smere pohlo dopredu rýchlejším krokom. „Verím, že aj iniciatíva SPV v tomto smere napomôže. Že zvýši tlak na tie inštitúcie, ktoré môžu uvoľniť peniaze. Aby sme ako krajina nemuseli byť v tejto štatistike stále na chvoste,“ želá si Rudinský.