Dôkazom toho sú podľa neho ranné správy bieloruských štátnych médií, ktoré "boli ako cez kopirák".
Bieloruský politológ v utorok pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy dodal, že bieloruské úrady sa zrejme rozhodli byť "kreatívne zhruba rovnakým spôsobom, ako keď (nedávno) nakrúcali odpočúvanie rozhovorov medzi Varšavou a Berlínom" o otrávení ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.
Z pohľadu experta k únosu a pokusu o vyhnanie z krajiny došlo preto, že "Kalesnikavová začala predstavovať hrozbu" pre bieloruské vedenie. Kalesnikavová je totiž jednou z mála politikov bieloruskej opozície, ktorí sa počas leta ukázali na verejnosti, vysvetlil Balkunec. Dodal, že pre vedenie krajiny "nie je výhodné, aby takíto ľudia boli na slobode, niečo robili a hovorili, preto prezident Alexandr Lukašenko robí všetko pre to, aby opozícia nemala žiadnych vodcov".
Hneď po prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta, v krajine vypukli protesty občanov nesúhlasiacich s ich oficiálnymi výsledkami. Bezpečnostné zložky tieto zhromaždenia rozháňali pomocou vodných diel, paralyzujúcich granátov a streľbou gumenými projektilmi.
Od začiatku protestov bolo zadržaných viac ako 10 000 ľudí. Do nemocnice bolo prijatých najmenej 250 zranených, hlásených bolo aj niekoľko úmrtí.
Len niekoľko hodín po voľbách z Bieloruska do susednej Litvy odišla Sviatlana Cichanovská, ktorá v hlasovaní skončila na druhom mieste. Z Litvy vyzvala na vznik Koordinačnej rady, ktorá má za úlohu nadviazať dialóg s Lukašenkovým režimom.
Zo siedmich členov predsedníctva sú na slobode a v Bielorusku už len dvaja: právnik Maksim Znak a spisovateľka a nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Sviatlana Aleksijevičová. Ostatní sú buď vo väzení, vyšetrovaní alebo boli vyhnaní z krajiny ako Kalesnikavová.
Spravodajský portál Tut.by vo svojej infografike zverejnenej na internete uviedol, že exminister kultúry Pavel Latuška sa zdržiava v Poľsku, pričom predtým bol naňho bieloruskými úradmi vyvíjaný nátlak; Cichanovskej splnomocnenkyňa Voľha Kavaľkovová bola odsúdená na 25 dní väzenia a následne prepravená neznámymi osobami do Poľska; Lilija Vlasavová bola zadržaná pre finančnú trestnú činnosť; odborár Siarhej Dylevskij bol odsúdený na 25 dní väzenia za organizovanie nepovolených zhromaždení.