Hlavný hygienik Ján Mikas potvrdil, že možných nakazených nebudú dohľadávať vďaka číslam od operátorov, ale tak ako doteraz - rozhovormi s ľuďmi, ktorí mali pozitívny test na COVID-19 a potom obvolávaním ich kontaktov. Črtá sa preto otázka, prečo je zákon pre hygienikov nepoužiteľný. Mikas ani Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ konkrétne nepovedali, kde je zádrheľ. Ministerstvo dopravy tvrdí, že „komunikuje s ÚVZ a intenzívne spolupracuje na finálnej podobe novely zákona“. Prednedávnom minister Andrej Doležal povedal, že novela prichádza do úvahy, no rozhodnú o tom odborníci.
Maximum 400 nakazených
Spomínané dohľadávanie kontaktov nakazených hrá v boji s koronavírusom dôležitú úlohu. Hygienici v Česku však priznali, že vedia dohľadávať kontakty len 400 nakazených denne, ostatné je nad ich kapacity. Nový Čas preto oslovil Úrad verejného zdravotníctva s otázkou, ako je to u nás. „Epidemiológovia z regionálnych úradov verejného zdravotníctva dokážu denne dohľadať do 400 kontaktov potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Zároveň denne dokážu zmanažovať rovnaký počet osôb prichádzajúcich z rizikových krajín, ktoré sú povinné po príchode na územie SR prihlásiť sa na príslušné RÚVZ v SR,“ povedala nám Račková. Minulý mesiac tak hygienici vystopovali vyše 9-tisíc kontaktov. „V mesiaci august bolo týmto spôsobom podchytených celkovo 9 321 osôb – tzv. kontaktov,“ informoval ÚVZ.
Ako zákon (NE)funguje
- Úrad verejného zdravotníctva má vďaka novele prístup k telefónnym číslam všetkých, ktorí sa vrátili z rizikových krajín.
- Mobilní operátori nemôžu sprístupniť iné osobné údaje, len čísla, ktoré boli v rizikovej krajine, a informáciu, kedy čísla vstúpili na územie SR.
- Údaje s fyzickou osobou spárujú hygienici prostredníctvom priestupkového zákona.
- ÚVZ môže tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať najdlhšie 60 dní, pričom po uplynutí tejto lehoty má údaje bezodkladne zničiť.
- Pri zistení, že niekto nedodržal povinnú karanténu, môže mu byť udelená pokuta do 5-tisíc eur.