Keď ho prezidentka Zuzana Čaputová (47) vetovala, premiér Igor Matovič (47) jej krok ostro skritizoval a označil ho za nadprácu. Poslanci nakoniec veto hlavy štátu prelomili a hygienikom tým otvorili dvere k zoznamu ľudí, ktorí sa vrátili z červených krajín. Úrad verejného zdravotníctva však odkazuje, že zákon nedokáže aplikovať v praxi. Nový Čas zisťoval, kde je zádrheľ a či boli hádky medzi politikmi úplne zbytočné.
Matovič označil sledovanie mobilov ľudí, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, za najsilnejšiu zbraň v boji proti koronavírusu. Mnohí nakazení totiž priniesli vírus zo zahraničia, pritom najviac importovaných prípadov pochádza z Ukrajiny, Chorvátska a z Česka. Koaliční partneri dali premiérovi za pravdu a veto prezidentky minulý týždeň prelomili.
Čaputová pritom upozorňovala na to, že zákon môže narúšať právo na súkromie a v prípade prelomenia jej veta sa chcela obrátiť na Ústavný súd. Rovnaký postup avizovali aj opoziční poslanci zo Smeru. „Zároveň sú tu isté otázniky aj nad vykonateľnosťou tejto právnej úpravy,“ povedala prezidentka, ktorej slová sa teraz naplnili.
Je to zložitý proces
Aplikovanie novely do praxe nie je totiž ani zďaleka také jednoduché, ako sa zdalo. Cieľom bolo, aby mobilní operátori poskytli hygienikom telefónne čísla všetkých, ktorí sa vrátili z červených krajín, a tí ich následne dohľadávali. Tým, ktorí nedodržali povinnú karanténu, by následne udelili pokutu až do výšky 5-tisíc eur. „Zavedenie predmetných postupov do praxe je procesne, logisticky a technologicky náročná záležitosť a vyžaduje si intenzívnu súčinnosť viacerých subjektov. Takto zložitý proces nie je možné efektívne zrealizovať bez definitívneho znenia príslušnej legislatívy,“ povedala nám hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.