U jedného účastníka testovania sa totiž objavili negatívne vedľajšie účinky. Do tzv. oxfordskej vakcíny vkladal svet veľké nádeje. Zatiaľ však bude musieť počkať. V tretej fáze testovania vakcínu skúšali na 30 000 ľuďoch v USA, Británii, Juhoafrickej republike a v Brazílii. U jednej osoby v Británii sa prejavila nežiaduca reakcia na vakcínu. Podrobnosti o tom, čo sa stalo, nezverejnili, pacient by sa však mal uzdraviť.
Oxfordská vakcína úspešne prešla 1. a 2. fázou testovania. Tretia fáza obyčajne zahŕňa tisícky účastníkov a môže trvať aj niekoľko rokov. V súčasnej situácii sa ju však snažia všemožne urýchliť. AstraZeneca uviedla, že prestávka v tejto fáze testovania je rutinná v prípade, že sa objaví nevysvetlené ochorenie testovaného.
Ruská vakcína Sputnik V, ktorú začali tento týždeň distribuovať a majú s ňou očkovať zdravotníkov a štátnych zamestnancov, treťou fázou testovania neprešla vôbec. Vyskúšali ju iba na 76 ľuďoch.
Na vakcínu Británia (a nielen ona) netrpezlivo čaká. Pre opätovný nárast počtu prípadov tam od pondelka 14. septembra zavádzajú niektoré obmedzenia. Zakázané bude napríklad zhromažďovanie viac ako šiestich ľudí vnútri i vonku. Výnimku budú mať školy, pracoviská, svadby, pohreby či športové tímy. Ak sa napríklad vyberie do krčmy skupina siedmich kamarátov, jeden bude musieť sedieť mimo ostatných.
Obmedzenia v Británii
- od 14. 9. sa nesmie stretávať viac ako 6 ľudí
- zákaz platí vnútri i vonku
- výnimku majú školy, pracoviská, svadby, pohreby či športové tímy
- ak žije v domácnosti viac ako 6 ľudí, majú výnimku tiež