"Príznaky ochorenia COVID-19 sú širšieho spektra: môžu sa u jedinca prejavovať asymptomaticky (bez príznakov ochorenia), s miernymi prejavmi, ale aj závažným priebehom až s multiorgánovým zlyhávaním, ktorý môže končiť úmrtím pacienta. Najčastejší je mierny priebeh, dominujú príznaky ako nechutenstvo, únava, horúčka, bolesť hlavy, svalov, škrabanie v hrdle, suchý a dráždivý kašeľ, u časti pacientov je prítomná aj hnačka. V prípade postihnutia dolných dýchacích ciest sa objavuje dýchavica a bolesť na hrudi. Častokrát je jediným príznakom ochorenia COVID-19 strata čuchu a chuti," vysvetľuje a dodáva, že COVID-19 je v súčasnosti považovaný za multisystémové ochorenie, nakoľko boli pozorované neurologické, cievne, hematologické, kožné a iné komplikácie.
Najohrozenejšia skupina
Ako ďalej uvádza odborník z Nemocnice Košice-Šaca, vírus chrípky je nebezpečný predovšetkým pre deti, tehotné ženy, geriatrických pacientov a pacientov liečených imunosupresívami. Proti chrípke sa však dá účinne brániť pomocou pravidelného sezónneho očkovania. Pri COVID-19 je znepokojujúce to, že na ochorenie neexistuje vakcína ani špecifická liečba. "Nakoľko ide o nový vírus, nikto naň zatiaľ nemá získanú imunitu, čo teoreticky znamená, že celá populácia je potenciálne vnímavá na infekciu COVID-19." Znepokojujúcim faktom podľa lekára tiež ostáva, že zatiaľ neexistujú známe dlhodobé následky ochorenia COVID-19.
Pomôže očkovanie?
Pokiaľ sa nevylúči prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 PCR metódou, pacient môže a nemusí byť nakazený chorobou COVID-19, uvádza lekár Bucsay. Najvhodnejším odlíšením týchto nákaz je podľa neho testovanie na SARS-CoV-2 a zaočkovanosť proti chrípke. Ak sa objavia príznaky u očkovaného pacienta proti chrípke, je veľká pravdepodobnosť, že ide o COVID-19.