Za ostatných 50 rokov sa ľudskou činnosťou podarilo zničiť biodiverzitu a znížiť populácie živočíchov o 68 %. Už teraz potrebujeme 1,75 planéty, aby pokryla všetky potreby ľudí. Smutné je, že máme len jednu.
Najnovšia správa o stave planéty hovorí, že ničíme biodiverzitu, teda rozmanitosť foriem života závratnou rýchlosťou, ktorá v ľudskej histórii nemá precedens. Minulý rok v máji napríklad zomrel posledný samec nosorožca sumatrianskeho, ktorý žil vo voľnej prírode. Našli ho túlať sa po palmových plantážach, tam, kde bol pôvodne jeho domovský les. Párenie so samicami dopadlo neúspešne. Aj tento druh sa stal obeťou odlesňovania a pytliakov.
Ničíme, čo sa dá
Cieľavedomou ľudskou činnosťou zabezpečovania si blahobytu sa nám doposiaľ podarilo znížiť či úplne vyhubiť populácie rýb, cicavcov, vtákov, hmyzu a rastlín o 68 %. Z kontinentálneho hľadiska najväčší úbytok zaznamenala Latinská Amerika a Karibik (94 %) a Afrika (65 %).
Z pohľadu ekosystémov najviac trpia populácie sladkovodných živočíchov, a to nielen ryby, ale aj hmyz, vtáky, plazy či cicavce žijúce v blízkosti vodných plôch. Za najväčší zásah do tejto rozmanitosti sa považuje odlesňovanie v snahe získať nové priestory na pestovanie poľnohospodárskych plodín či chov živočíchov určených na konzumáciu. Významnú rolu však hrá aj obmedzovanie vodných tokov priehradami či reguláciou.
Väčšina zmien totiž nehľadí na ryby, ktoré vodnými tokmi roky migrovali na neresiská. Zmeny v biodiverzite spôsobuje aj čoraz častejšie spomínaná klimatická zmena. V tomto storočí hrozí až pätine živočíchov vyhynutie práve pre zmenu klímy. Časté záplavy na miestach, kde to nie je bežné, vlny extrémnych horúčav či suché počasie, v ktorom vznikajú ničivé požiare, sú len niektoré spomedzi faktorov, ktoré nadobro pripravili planétu o rôzne druhy zvierat.
Aj na Slovensku je situácia alarmujúca. Podľa správy Ministerstva životného prostredia je u nás ohrozených 70 % druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, takmer 92 % druhov plazov, 46 % hniezdiacich druhov vtákov a 69 % druhov cicavcov. Medzi najohrozenejšie vtáky patrí plachý drop veľký, obývajúci Podunajskú nížinu a Záhorie. Tiež dopláca na stratu biotopov, v ktorých bežne hniezdi. Mimoriadne ohrozený sú aj rys ostrovid, vydry, svište a mnohé druhy rýb.
O toto sme prišli
1,9 milióna m2 - prírodného územia sa zničilo od roku 2000. To je takmer 39-násobok územia Slovenska.
1 - miliónu živočíšnych druhov hrozí vyhynutie.
1,3 mld. ton - potravín sa vyhodí každý rok, čo znamená stratu 840 mld. € ročne pre svetovú ekonomiku.
25 % - koralových útesov bolo zničených za hranicu obnovy.
Biodiverzita - je nevyhnutná pre zachovanie zdravia ekosystému. S poklesom biodiverzity dochádza aj k poklesu produktivity ekosystému.