Všetko bolo v poriadku
Raková, okr. Čadca
Pozoruhodné je, že len pár kilometrov od Živčákovej dodržiavanie opatrení v plnom rozsahu väčšine ľudí neprekáža. „Väčšina ľudí s tým na Kysuciach nemá problém. Ak je však niekto vážne chorý, má parkinsonizmus alebo sa mu trasú ruky, má barle, vyslúžime túto sviatosť aj podaním hostie do úst. Máme však vydezinfikované ruky a hostiu vkladáme opatrne tak, aby sme sa tela veriaceho nedotkli,“ hovorí výpomocný duchovný z Rakovej (okr. Čadca) Alojz Mičieta.
Zároveň pripomína, že takýchto ľudí je vždy na každej bohoslužbe len zopár a všetci rešpektujú nariadenie biskupa brať hostie do rúk. „V našej diecéze rešpektujeme všetky doterajšie protikoronové pravidlá vrátane nosenia rúšok, dezinfekcie rúk, rozostupov. Ak vznikne požiadavka na prísnejšie obmedzujúce pravidlá, budeme ich rešpektovať,“ povedal pre Nový Čas hovorca biskupa žilinskej diecézy Zdenko Pupík.
Stanislav, veriaci v Rakovej
- Prijímam výhradne do ľavej ruky, ide od srdca a musíme sa v čase koronavírusu chrániť. Vôbec mi to nevadí a necítim sa o nič menej obohatený, ako keď som prijímal do úst.
Martin Kapasný, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Žilina
- Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávateľ dezinfikovať ruky. Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku. V prípade kontaktu rozdávateľa s ústami veriaceho si musí rozdávateľ zakaždým vydezinfikovať ruky. Zároveň je potrebné nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami vrátane kňazov, diakonov a pod. Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. predsedajúci liturgii). Ide teda o odporúčanie. Podľa nášho výkladu odporúčania nie sú pokutovateľné.