Guterresovi sa nepáči ani "zatýkanie ľudí, ktorí uplatňujú svoje legitímne práva" a "taktiky zastrašovania občianskej spoločnosti, médií a opozičných predstaviteľov".
Po prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta, vyšli do ulíc desiatky tisíc ľudí. Za víťaza volieb bol ústrednou volebnou komisiou vyhlásený súčasný prezident Alexandr Lukašenko. Protesty trvajú už viac ako mesiac.
"Súčasnú krízu môže vyriešiť iba bieloruský ľud rozsiahlym, inkluzívnym dialógom, ktorý by sa v záujme stability mal začať ihneď," uviedol Gutteres.
Bieloruské úrady vyzval, aby sa vyhli "použitiu sily proti pokojným demonštrantom" a zabezpečili vyšetrenie "obvinení z mučenia a zlého zaobchádzania ľudí vo väzbe".
Demonštrácie v Bielorusku si vyžiadali aj obete na životoch. Ich počet sa v závislosti od zdroja líši. Lukašenkova súperka v prezidentských voľbách Sviatlana Cichanovská oznámila 25. augusta, že o život prišlo najmenej šesť ľudí. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva eviduje štyri obete. Odborníci OSN na ľudské práva majú zdokumentovaných 450 prípadov zlého zaobchádzania s ľuďmi počas zadržania na polícii.
Dva dni po prezidentských voľbách odišla Cichanovská do Litvy. Jej kolegovia potom uviedli, že Cichanovskej odchodu do Litvy predchádzal trojhodinový rozhovor s predstaviteľmi mocenských štruktúr Bieloruska v kancelárii šéfky Ústrednej volebnej komisie Lidzije Jarmošynovej. Lukašenko neskôr tvrdil, že Cichanovskej pomáhal pri odchode z Bieloruska na jej vlastnú žiadosť.
Na podnet Cichanovskej potom jej priaznivci 18. augusta vytvorili Koordinačnú radu s cieľom dosiahnuť odovzdanie moci v krajine prostredníctvom nových volieb. Bieloruské orgány však považujú tento orgán za protiústavný. Momentálne sú takmer všetci členovia predsedníctva Koordinačnej rady buď zadržaní, alebo mimo Bieloruska.
Prezident Lukašenko sa v pondelok stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v meste Soči na brehu Čierneho mora. Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala Rusko, aby rešpektovalo bieloruskú zvrchovanosť. Samotný Lukašenko predtým nevylúčil, že v prípade potreby sa obráti na Rusko so žiadosťou o vojenskú pomoc.