V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Miriam Lexmann, Eugen Jurzyca, Robert Hajšel a Michal Šimečka.
Táto kauza podľa Lexmann poukazuje na hlbší problém v EÚ i spoločnosti ako takej. "Je namieste, aby sa Európska komisia týmto prípadom zaoberala a dohliadla, aby bol urýchlene a spravodlivo vyšetrený," skonštatovala. Smrť Georgea Floyda v Spojených štátoch amerických podľa europoslankyne naštartovala diskusiu v EÚ o policajnej brutalite s prejavmi extrémizmu i o tom, že to nie je len americký, ale aj európsky problém. "Vtedy sme ešte nepoznali detaily zbytočnej a tragickej smrti Chovanca," poznamenala.
Europoslanec Hajšel tvrdí, že prípad Chovanca je na úrovni EÚ nepredstaviteľný. Skritizoval nečinnosť belgických orgánov, ktoré doteraz toto úmrtie nevyšetrili. Žiada, aby sa Belgičania začali prípadom seriózne zaoberať a zodpovedali na doteraz nezodpovedané otázky. "Pochybenia sú tu jasné. Treba ich pomenovať a vytknúť belgickej vláde," skonštatoval europoslanec. Deklaruje, že ako europoslanci vyvinú úsilie, aby bol tento čin aj na pôde Európskeho parlamentu odsúdený.
Jurzyca uviedol, že takýto prípad sa nestal prvýkrát. V Belgicku pred pár rokmi bol podľa jeho slov podobný, ak nie horší prípad. Ako tvrdí, deje sa to aj v iných krajinách. "Musíme si vydiskutovať, čo je úlohou polície. Nemôžu v nej robiť ľudia, ktorí namiesto toho, aby pomáhali, mali radosť z ubližovania iným," skonštatoval.
Šimečka skritizoval, že dva roky sa v tejto kauze takmer nič nedialo a nie je ukončená ani medicínska expertíza. Procesy naštartovalo až video zo zásahu polície, ktoré podľa europoslanca pobúrilo slovenskú i belgickú spoločnosť. "Aj Belgičania sú zhrození," poznamenal. Na Lexmann sa obrátili podľa jej slov aj spolucestujúci Chovanca, ktorí boli svedkami udalosti. Europoslankyňa upozornila, že ich dodnes nikto nekontaktoval a nevypočul.
Europoslanci sa vyjadrili aj k septembrovému rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Lexmann nechce ako politička hodnotiť výsledok súdneho procesu. Verí, že proces bude nakoniec spravodlivo rozhodnutý. Jurzyca dúfa, že objednávateľ vraždy sa nájde a bude potrestaný. Podľa Hajšela súd nemohol rozhodnúť inak. Dostatok priamych dôkazov a svedectiev podľa neho nebol taký, aby sa súd jednoznačne rozhodol pre odsúdenie objednávateľov vraždy. "Tu je nesplnená úloha na strane obžaloby a prokuratúry," podotkol. Šimečka tvrdí, že povesť Slovenska neutrpela vyrieknutím tohto rozsudku, ale tým, čo mu predchádzalo. Poukázal pritom na samotnú vraždu novinára. Europoslanec verí, že sa na Slovensku dočkáme spravodlivosti a budú potrestaní aj objednávatelia vraždy.