Mysleli si, že vyhynula, no zábery z fotopascí dali ochranárom novú nádej. Mačka divá sa ešte stále vyskytuje na území Slovenska a Česka. Národná zoologická záhrada Bojnice, Ústav biologie obratlovců AV ČR a Hnutie DUHA Olomouc sa teda pustili do spoločného projektu, ktorý bude monitorovať život tohto vzácneho zvieraťa.
„Ako moderná zoologická inštitúcia sa aj Národná zoologická záhrada Bojnice, ako slovenský partner projektu, zapojí do týchto výskumných aktivít. Prvýkrát tak na Slovensku zrealizujeme intenzívny monitoring mačky divej pomocou invazívnych i neinvazívnych metód, ako je fotomonitoring, genetické analýzy a telemetrické sledovanie jedincov. V neposlednom rade bude v areáli Národnej zoologickej záhrady vybudovaná najväčšia rehabilitačná stanica v strednej Európe, určená výhradne pre záchranu mačky divej," povedal vedúci zoologického oddelenia Branislav Tám.
"Mačky divé (Felis silvestris) sú okrem pytliactva a straty vhodného biotopu ohrozené predovšetkým hybridizáciou s mačkou domácou," uvádza sa v tlačovej správe Zoo Bojnice. "Rôzne štúdie v rámci Európy, ktoré sa zaoberali problematikou hybridizácie domácich a divých mačiek, sa vo svojich výsledkoch významne líšia. Zatiaľ čo napríklad v Maďarsku a Škótsku sú populácie mačky divej výrazne ovplyvnené hybridizáciou, v Nemecku bolo identifikovaných v populácii len 3.5 % hybridov. Ako je na tom populácia mačky divej v Západných Karpatoch, zatiaľ nevieme," uviedla Jarmila Krojerová, koordinátorka projektu z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Zoologiká záhrada zároveň vyzýva všetkých nadšencov prírody, aby ich v prípade, že spozorujú mačku divú, kontaktovali.