Samozrejme je potrebné dodržať platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Do baziliky sa dostane najviac 500 osôb s tým, že budú mať rúška a každá druhá lavica zostane prázdna. Informovala tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.
Na vonkajšom priestore pred bazilikou bude vytvorený priestor pre tisíc ľudí, ktorí budú mať k dispozícii veľkoplošnú obrazovku. Sedenie v tomto sektore bude zabezpečené v dvojmetrových odstupoch. „Počas konania púte mesto Šaštín - Stráže zakázalo svojím nariadením poskytovanie gastronomických služieb, predaj suvenírov a podobných stánkov. Zabezpečenie opatrení mimo vyhradeného priestoru bude riešené v súčinnosti so štátnou políciou a dobrovoľníkmi," dodala Račková. Úrad verejného zdravotníctva zároveň odporúča, aby veriaci z iných farností zvážili účasť na púti vzhľadom na obmedzený počet osôb.
Hlavný program púte začína v utorok 15. septembra ráno viacerými svätými omšami, slávnostná svätá omša za účasti slovenských biskupov začína o 10:30. Vysielať ju bude aj televízia. V stredu 16. septembra o 10:30 bude svätú omšu v bazilike sláviť bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Samotná púť je aj v tomto roku trojdňová, jej program je však vzhľadom na aktuálnu situáciu s koronavírusom obmedzený. Púť k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia. Oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte približne 20 až 30 000 veriacich, v roku 2014 to bolo až 50 000 pútnikov.
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) prosí najmä starších ľudí, aby sa chránili, ostali doma a fyzicky sa nezúčastňovali na púti v Šaštíne. Predsedníčka strany Za ľudí pripomenula, že na púť do Šaštína zvyknú chodiť tisíce pútnikov.
„Súčasná epidomiologická situácia na Slovensku, ale aj vo svete, je mimoriadne nepriaznivá a bojujú s ňou všetky krajiny. Izrael, napriek tomu, že má kvalitnejšie zdravotníctvo a v oblasti zdravotníckych a informačných technológii je celosvetovou špičkou, opätovne zatvára ekonomiku, školy a obchody. Obmedzujúce opatrenia platia prakticky vo všetkých krajinách Európy. Pri množstve ľudí, ktorí zo Slovenska musia cestovať za prácou či za štúdiom do zahraničia, sa bez opatrení zabezpečujúcich odstup a nosenie rúšok nezaobídeme,“ doplnila Remišová.