Premiér na sociálnych sieťach po stretnutí napísal, že daný plán je konzultovaný s ďalšími členskými krajinami Vyšehradskej štvorky (Českom, Slovenskom, Maďarskom) a v mene tohto zoskupenia bude aj predložený.
Morawiecki po parlamentných rozhovoroch uviedol, že verí v jednotný postoj poľskej vlády a opozície v súvislosti so situáciou v Bielorusku, ktorá podľa jeho slov má pre Poľsko "veľký význam". Premiér dodal, že všetky strany sa zhodli na tom, že Poľsko musí podporiť zápas Bieloruska o slobodu, demokraciu a nezávislosť.
Morawiecki taktiež informoval zákonodarcov o posune v implementácii podporného programu s názvom "Solidarita s Bieloruskom", do ktorého poľská vláda dosiaľ vložila 50 miliónov zlotých (11,2 milióna eur).
Morawiecki dodal, že predmetný plán počíta s poskytnutím ekonomickej pomoci Bielorusku v prípade, ak Minsk pristúpi k usporiadaniu slobodných volieb. Najbližšie zasadnutie Európskej rady je stanovené na 24.-25. septembra.
Premiérov asistent Michal Dworczyk doplnil, že súčasťou plánu pre Bielorusko je "množstvo prevažne ekonomických návrhov".
"Je to ponuka a určitá cestovná mapa pre Bielorusko viažuca sa k zriadeniu stabilizačného fondu a použitiu množstva iných finančných mechanizmov, o ktorých bude premiér neskôr detailne hovoriť," povedal Dworczyk.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok sľúbil, že jeho krajina poskytne Bielorusku pôžičku vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov (približne 1,26 miliardy eur).
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa počas bilaterálneho rokovania s Putinom v ruskom letovisku Soči poďakoval za jeho podporu a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k svojmu "staršiemu bratovi", čím podľa tlačovej agentúry AFP myslel Moskvu.
Putin počas rokovania podporil Lukašenka, keď uviedol, že bieloruský líder určite uspeje s navrhovanými reformami.
Lukašenko navrhol koncom augusta plány na referendum o ústavných reformách v zjavnej snahe o kompromis. Jeho volebná súperka Sviatlana Cichanovská však jeho návrh odmietla.