Organizátori pridali aj ďalšiu dobrú správu: od začiatku tejto špecifickej oneskorenej edície Tour de France nemal ani jeden cyklista pozitívny test na koronavírus. Účastníkom najslávnejších pretekov dovedna odobrali už po štyri vzorky, posledné testovanie čaká na pretekárov v nedeľu v parížskom cieli na Elyzejských poliach. „Zodpovednosť je namieste. Francúzsko je s viac než 40 000 úmrtiami jednou z najviac zasiahnutých európskych krajín koronavírusom. Nielen cyklisti, ale aj všetci ostatní účastníci TdF vrátane fanúšikov sú ovplyvnení prísnym zdravotným protokolom Tour a musia sa mu podriadiť,“ upozornili organizátori už pred štartom.
Aby sa s pliagou týchto mesiacov nestretli, urobili naozaj všetko, čo bolo treba. Pre Tour de France 2020 pripravili prísne zdravotné protokoly. Neoddeliteľnou súčasťou sú povinné rúška, ktorých vraj nakúpili 700 000, ale aj predpísané rozostupy a kontrolovaný je aj minimálny kontakt s fanúšikmi. K tomu treba pripočítať aj takmer tri tony gélov, ktoré majú pripravené predovšetkým pre
Tieto čísla patria len usporiadateľskému štábu, svoje čísla by vedeli dodať aj jednotlivé tímy, ktoré na štart odloženej „Starej dámy“ nastupovali s vedomím, že každý s pozitívnym výsledkom testu musí opustiť karavánu pretekov. Ak sa to stane raz, tak postihnutého čakala karanténa, čo si na vlastnej koži vyskúšal riaditeľ pretekov Christian Prudhomm a tiež po jednom členovi realizačných tímov v zoskupeniach Cofidis, AG2R La Mondiale, Ineos Grenadiers a Mitchelton-Scott. Repete pozitívneho testu v ktoromkoľvek tíme by znamenalo vylúčenie z celej Tour.
Dnes aj prezident
Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje prísť v stredu na 17. etapu Tour de France. Svojou prítomnosťou chce podľa informácií z Elyzejského paláca pripomenúť francúzskemu ľudu, aká dôležitá je počas pandémie koronavírusu výdrž. Sedemnásta etapa bude smerovať z Grenoblu na vrchol Col de la Loze a má 170 km. Macron už najprestížnejšie cyklistické preteky navštívil v rokoch 2017 a 2019.