Kukláči zadržali troch sudcov a celkovo obvinili z korupcie 11 osôb. V pondelok skončili v rukách mužov zákona ďalší slovenskí sudcovia. V rámci zásahu zadržala NAKA podľa Denníka N žilinského okresného sudcu Daniela Béreša, šéfku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú a bývalého krajského sudcu Pavla Polka.
„Od skorých ranných hodín NAKA vykonáva akciu s krycím názvom Plevel. Zadržali sme 5 osôb, vrátane zamestnankyne Krajského súdu v Žiline, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má aktuálne pozastavený výkon funkcie sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina. Vykonali sme tri domové prehliadky. Doposiaľ bolo v tejto veci obvinených 11 osôb,“ informovala polícia v pondelok prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada väzobne stíhať sudcu Daniela Béreša, bývalého sudcu Pavla Polku, advokáta Ľuboša Mahdoňa a aj Juraja Filipoviča. Obvinení mali byť z prijímania úplatku. V prípade Béreša, ktorý je ako jediný aktívny sudca, podal prokurátor na Ústavný súd návrh na súhlas s väzobným stíhaním. Až po súhlase bude o Bérešovej väzbe rozhodovať Špecializovaný trestný súd. Predsedníčku krajského súdu Evu Kyselovú včera večer prepustili bez obvinenia.
Kolíková chce reformu justície
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (46) policajnú raziu privítala. „Aj posledné medializované podozrenia z trestnej činnosti sudcov, ktoré viedli k zatýkaniu, ukazujú, že reforma justície je potrebná. Nielen z dôvodu, aby sme mali rýchlejšie súdne konania, kvalitnejšie rozhodnutia a špecializovaných sudcov v hlavných agendách, ale je potrebná aj kvôli tomu, aby sme popretŕhali väzby v justícii a nastavili nové prostredie,“ napísala na sociálnej sieti Kolíková.
Predseda Súdnej rady Ján Mazák uviedol, že nebude brániť vo vyvodzovaní dôsledkov voči stíhaným sudcom. „Súčasne pripomínam, že Súdna rada SR musí i vo veci Plevel dôsledne uplatňovať svoju kompetenciu ochraňovať nezávislosť súdov a sudcov. Preto súdna rada mieni pozorne a na dennej báze sledovať a vyhodnocovať postupy orgánov činných v trestnom konaní aj príslušných súdov,“ ozrejmil Mazák.
Očista justície od deformácií
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Ide o vyústenie dlhodobého úsilia polície. To vyšetrovanie celej tej siete a praktík sa začalo skôr a ja to vnímam ako súčasť procesov očisty justície od deformácií. A nedá sa vylúčiť, že polícia pracuje aj na iných podobných kauzách.
Ťažko povedať, či tam bude prepojenie medzi účastníkmi iných káuz, ale medzi istým typom sudcov, sudkýň a kolegov v iných orgánoch činných v trestnom konaní existuje korporatívna solidarita. Predpodkladám, že sa odhalia praktiky, ktoré boli príznačné pre skorumpovanú časť sudcovského zboru - čiže dohodnuté postupy, dohodnuté rozsudky za úplatu. Dá sa domnievať, že existujú aj ďalšie podobné skupiny v jednotlivých regiónoch Slovenska.