Strana tak reaguje na snahy niektorých poslancov o sprísnenie interrupcií. V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Matej Bučko.
Spolu v petícii požaduje desať opatrení na zlepšenie situácie rodín a rodičov - samoživiteľov. Zároveň upozorňuje, že počet interrupcií na Slovensku každý rok klesá a preto nie je dôvod v tejto veci meniť legislatívu. „Slovensko má na viac ako na riešenie zástupných problémov. Politici by mali prinášať skutočné riešenia, ktoré pomôžu ženám a rodinám. Sprísnenie interrupčného zákona tým určite nie je. Oveľa viac rodinám pomôže, ak budú mať dostupné bývanie alebo dostatok miest pre deti v škôlkach. Toto je skutočná pomoc ženám a rodinám," povedal predseda Spolu Juraj Hipš.
Parlament bude na 12. schôdzi v druhom čítaní rokovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. V návrhu sa hovorí o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú. Po novom by sa mala suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdeliť na dve časti. Prvá časť vo výške 400 eur sa vyplatí matke počas tehotenstva, konkrétne po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto možnosť má podľa predkladateľov návrhu ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.