Oznámil to v stredu v Düsseldorfe tamojší minister vnútra Herbert Reul, informovala agentúra DPA. Všetkých podozrivých policajtov suspendovali zo služby a začalo sa voči nim disciplinárne konanie, povedal Reul s tým, že 14 policajtov zo služby prepustili.
Podľa Reula pracovalo 25 policajtov na policajnom prezídiu v meste Essen. Reul tieto zistenia označil na tlačovej konferencii za "hanbu pre políciu".
"Pravicoví extrémisti a neonacisti nemajú v polícii Severného Porýnia-Vestfálska, medzi našimi policajtmi, čo hľadať - nemajú tu vôbec nič čo hľadať. Viem, že absolútna časť z 50 000 zamestnancov v radoch polície sú slušní ľudia a demokrati. Muži a ženy, ktorí nielenže zabezpečujú dodržiavanie práva a poriadku, ale ktorí z plného presvedčenia obhajujú základy našej slobody a demokracie. Avšak medzi týmito 50 000 zamestnancami sú tiež niektorí, ktorí majú iný názor, ale ako som jednoznačne povedal, títo policajti tu nemajú čo hľadať," vyhlásil Reul.
Od utorka prebiehali v Severnom Porýní-Vestfálsku viaceré razie, na ktorých sa podieľalo 200 príslušníkov polície. Prehľadali dovedna 34 policajných služobných priestorov a súkromných bytov. Zaistených bolo 126 obrazových materiálov vrátane fotografií Adolfa Hitlera či fiktívnej snímky zobrazujúcej utečenca v plynovej komore. Jedna zo spomenutých četovacích skupín vznikla podľa Reula pravdepodobne už v roku 2013, no najneskôr v máji 2015.
V stredu ráno polícia zaistila ďalšie mobilné telefóny, a preto je možné, že zistený počet účastníkov četovacích skupín, ktoré šírili krajne pravicovú ideológiu, sa ešte zvýši, dodal minister.
Mobil, v ktorom sa našli prvé dôkazy, patrí podľa vyšetrovateľov 32-ročnému policajtovi. Ten bol pôvodne podozrivý z vyzradenia služobných tajomstiev novinárovi, avšak po vyhodnotení obsahu boli na zariadení nájdené pravicovo-extrémistické fotografie.