Z malých a osviežujúcich plodov už pália aj exprezidentom Rudolfom Schusterom preslávený destilát. Tešia sa zo vzácnej, no liečivej drienkovice. Nenechávajú si ju však len pre vlastnú spotrebu.
Starosta Gabriel Parti pre Nový Čas potvrdil, že sezóna pálenia už vypukla. „Nedávno som bol v kúpeľoch a ponúkol som hosťom, aby okoštovali našu drienkovicu. Počuli o nej, ale ešte ju neochutnali. Pritom je to liek. Samozrejme, stačí štamperlík. Je výnimočná, lebo plody drienky osviežujú,“ vraví.
Práve blízko Hrušova za hranicou v Maďarsku bola dnes už vysídlená obec Derenk, pričom v tejto oblasti rastie dostatok kríkov spomínanej drienky. A tá sa s obľubou využíva na výrobu drahej, no dobrej a kvalitnej pálenky. Vzácna je tým, že z malého množstva plodov sa vypáli malé množstvo alkoholu. V Hrušove však práve drienkovicou plánujú obdarúvať svojich hostí. Attila Pogány, obecný páleničiar, zdôraznil, že pálenie je vedou a treba dodržiavať postupy.
„Od prikladania dreva do kotla až po dôsledné prepálenie. No veľmi dôležitý je kvas, ktorý musí správny čas odstáť. Väčšinou pálim klasickú 52-ku,“ povedal Pogány. Vedúca hrušovskej pálenice Katarína Zsebiková pripomenula, že vlani pretieklo v ich pálenici 9 009 litrov pálenky, pričom išlo o 5 600 litrov stopercentného liehu: „Štátu sme tak na spotrebnej dani odviedli 30 210 eur.“
Na kompóty aj džemy
Drieň obyčajný sa ľudovo nazýva drienka. Tento ker alebo malý strom rastie do 2- až 6-metrovej výšky a dožíva sa až 200 - 300 rokov. Plodmi sú podlhovasté tmavočervené kôstkovice. Majú sladkokyslú chuť a dozrievajú v období september až október. Obsahujú vitamín C, triesloviny, minerály a provitamín A. Konzumovať sa drienka dá surová, sušená a obľúbené je aj spracovanie na kompóty, marmelády, džemy či sirupy.