Na začiatku bola šťastná náhoda a poctivý nálezca. Ten našiel prvú mincu a ohlásil to archeológom. Tí potom prehľadali celé pole a našli takmer 800 ďalších. Poklad je výnimočný nielen svojím rozsahom, ale aj kvalitou mincí. Tie sú v dokonalom stave, poškodených bolo len zopár – pravdepodobne pri oraní.
Poklad sa našiel minulý týždeň a držali ho v tajnosti až do utorka, kým neboli všetky práce ukončené. Mince sa nenašli v žiadnej nádobe, odborníci preto predpokladajú, že boli uložené v nejakom mäkkom obale. Je pravdepodobné, že pochádzali priamo z mincovne. Sú totiž všetky rovnakého typu a zrejme boli zakopané krátko po vyrazení, pretože na nich nie sú žiadne známky opotrebovania. Asi teda nikdy neboli v obehu. Prečo ich však niekedy pred ôsmimi storočiami do zeme ukryli, zrejme ostane navždy záhadou.
Po ošetrení celý poklad vedci odborne spracujú a katalogizujú. Pravdepodobne ho aspoň na krátky čas aj vystavia, aby sa naň ľudia mohli pozrieť. Je to v Česku za posledných päť rokov už štvrtý takýto prípad, keď poctiví nálezcovia ohlásili objav stredovekých mincí. Najvzácnejší bol nález 1 341 strieborných denárov. Na jar 2017 ich našla žena v obci Řeteč na Písecku. Vážili dokopy 1,3 kg. V tom istom roku sa v Kučeři tiež na Písecku našlo vyše 1 000 mincí z 15. storočia.
Brakteáty
- názov je odvodený od latinského slova braktea, ktoré znamená pliešok
- boli veľmi tenké a razené len z jednej strany do strieborného plieška
- začiatkom 13. storočia ich na českom území zaviedol Přemysl Otakar I.
- mali nahradiť denáre, ktorých hodnota veľmi klesla
- mali miskovitý tvar, ktorý vznikol po údere razidla