Obyvatelia tejto oblasti, do ktorej spadajú aj mestá ako Newcastle či Sunderland, sa od piatka nebudú môcť stretávať mimo svojich domovov či okruhu známych. Stravné zariadenia budú môcť fungovať len s obsluhou a bary a pohostinstvá budú musieť svoje prevádzky zatvoriť do 22.00 h. Nové opatrenia oznámil v parlamente britský minister zdravotníctva Matt Hancock.
"Tieto rozhodnutia neberieme na ľahkú váhu," povedal poslancom a uznal, že opatrenia budú mať "skutočný dosah na rodiny, podniky aj komunity... Musíme sa však riadiť dátami a konať a dáta nám hovoria, že musíme konať hneď teraz," dodal. Británia je v rámci Európy krajinou, ktorú pandémia zasiahla najviac. Doteraz tam zaznamenali vyše 378.000 prípadov nákazy novým koronavírusom a takmer 42.000 súvisiacich úmrtí, vyplýva z údajov britskej vlády.
Podľa britského Národného štatistického úradu (ONS), ktorý na sčítavanie takýchto úmrtí aplikuje širšie kritéria, podľahlo koronavírusu dokonca až takmer 58.000 Britov. V Anglicku už od pondelka platia sprísnené pravidlá stretávania sa na verejnosti. Povolený počet zhromaždených ľudí sa tam znížil z predošlých 30 na šesť osôb. Platí to pre zhromaždenia v interiéri aj v exteriéri - vrátane súkromných domov, reštaurácií a parkov. Za nedodržanie obmedzení hrozí pokuta vo výške 100 libier (110 eur).
Britská vláda takéto opatrenia zaviedla v reakcii na narastajúci počet nakazených, ktorý je v Anglicku aktuálne najvyšší od začiatku mája. Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok prirovnal epidemiologickú krivku v krajine k ťavím hrbom a zdôraznil, že ľudia musia dodržiavať nové reštrikcie, aby pomohli zastaviť narastanie "druhého hrbu". Nové obmedzenia sú podľa jeho slov alternatívou k ďalšiemu úplnému uzatvoreniu, tzv. lockdownu, a zároveň tiež jedinou cestou k tomu, aby si Británia "mohla vychutnať Vianoce".