Ide o vydieranie Romana?
Krajská prokuratúra v Nitre v minulosti potvrdila, že vyšetrovala podozrenie z vydierania Romana O., v ktorom mal mať prsty aj bývalý konateľ bezpečnostnej služby ABAS a exriaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó a jeho bývalý podriadený Peter Sloboda.
Roman bol v tom čase obvinený z fingovanej lúpeže a dotyční mali od neho chcieť 100-tisíc eur. „Trestné stíhanie bolo vyšetrovateľom Krajského riaditeľstva, Odbor kriminálnej polície Nitra, dňa 1. decembra 2014 zastavené, lebo skutok nie je trestným činom a nebol dôvod na postúpenie veci,“ napísal Denníku N hovorca prokuratúry.
Má toho viac za ušami?
Muži zákona si ale zrejme myslia, že Ľudovít Makó má toho za ušami oveľa viac. Aj preto žiadajú ľudí o pomoc. „Vyšetrovateľ v súvislosti so spoluprácou obvineného Ľ. M. so spomínanou zločineckou skupinou objasňuje aj ďalšiu jeho činnosť. Žiadame preto prípadných poškodených jeho konaním o kontaktovanie a podanie svedectva,“ vyzýva polícia. Faktom zostáva, že Makó počas kariéry v súkromnom i štátnom sektore získal vo svojom rodisku významné majetky.
Patria mu tri rodinné domy, z ktorých jeden je zatiaľ prázdny. Nehnuteľnosti s pozemkami podľa katastra nadobudol v rokoch 2006 - 2016. Exšéf daňových kriminalistov vlastní podľa portálu Aktuality so svojou družkou, v ktorej dome ho našli, aj rozľahlý areál na kraji obce. Ten kúpili v roku 2018. V minulosti priznal, že sa pozná s Norbertom Bödörom a dokonca si s ním tyká.
Aké kauzy sa spájajú s jeho osobou
Nevysvetlené nadobudnutie majetkov
Ľudovít Makó nedokázal ako riaditeľ Kriminálneho úradu verejnosti vyvetliť, ako sa dostal k viacerým majetkom v rodnej obci Jelenec pri Nitre. Vlastní tri rodinné domy aj viaceré pozemky.
Kontakty na Bödöra
Na verejnosť prenikali dlhodobo jeho väzby na nitriansku skupinu bödörovcov. Makó v minulosti pre portál aktuality.sk priznal, že sa pozná a tyká si s Norbertom Bödörom. Uviedol však, že sa poznali len v rámci pracovnej oblasti, keďže jeho firmy v čase, keď šéfoval bezpečnostnej službe, súťažili s Bödörovou SBS-kou Bonul o rovnaké zákazky.
Úspešné firmy s prepojením na neho
Viacerým firmám, v ktorých figurujú ľudia s väzbami na bývalého šéfa colníkov, sa darilo získavať zákazky od štátu. Firma Ravi uzavrela s daniarmi zmluvy na stráženie objektov za 900-tisíc eur. Majiteľ firmy Jozef Harakal pôsobil spolu Makóom v bezpečnostnej službe ABAS. Firma Ravi získala zákazky od Finančnej správy priamo bez vyhlásenia verejnej súťaže. Nadácia Zastavme korupciu v minulosti upozornila, že na výstavbe tunela Višňové sa podieľajú firmy blízke Makóovi.
Šéfoval bez kvalifikácie
Ako riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy šéfoval trištvrte roka útvaru bez bezpečnostnej previerky. Navyše partnerka Ľudovíta Makóa podnikala v oblasti hazardu bez vedomosti vtedajšieho riaditeľa daniarov Františka Imreczeho.
Vydieranie firiem
Kriminálny úrad daniarov mal voči podnikateľom používať nátlakové praktiky a namiesto nahlásenia zistení polícii mal požadovať finančnú kompenzáciu. Podľa Makóa však išlo o účelové dezinformácie, ktoré šírili spoločnosti, ktorým zaistili účtovníctvo.
Kto je Ľudovít Makó
- 1995 - Pôsobil ako dielenský majster v akciovej spoločnosti NAD.
- 1997 - Začal pracovať v policajnom zbore na Krajskom riaditeľstve v Nitre.
- 2004 - Stal sa konateľom a výkonným riaditeľom súkromnej bezpečnostnej služby ABAS SR Management.
- 2015 - V čase, keď Finančnej správe šefoval František Imrecze, sa stal riaditeľom Kriminálneho úradu.
- 1. júna 2020 - Z postu šéfa kriminálneho úradu ho odvolala šéfka Finančnej správy Lenka Wittenbergerová bez upresnenia dôvodu. Jeho odchod žiadal minister financií Eduard Heger, koalícia kvôli tomu menila zákon.