Takto diskusia nevyzerá
László Sólymos, exminister životného prostredia
- Meniť nastavenie recyklačných poplatkov bez toho, aby si rezort sadol s dotknutými subjektmi, je hrubé porušenie všetkých pravidiel. A presadiť zmenu v skrátenom legislatívnom konaní, teda bez toho, aby subjekty mali dosť času sa na zmenu pripraviť, už hraničí s aroganciou. Jednoducho potravinári, obchodníci a ďalší výrobcovia mali dvere na rezort zatvorené. V prvej polovici septembra sa z webstránky rezortu dozvedeli, že zrejme budú platiť viac a zmena bude predložená hneď na najbližšiu schôdzu parlamentu. Takto diskusia nevyzerá.
Ako zmeny vysvetľuje ministerstvo
1. Stabilizácia systému nakladania s triedeným odpadom tak, aby bol systém „v súlade s princípmi rozšírenej zodpovednosti výrobcov“. Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) budú musieť uzatvoriť zmluvy s obcami najneskôr do konca roka, čím budú môcť OZV efektívnejšie plánovať svoje výdavky a obciam nebude hroziť každoročné vypovedanie zmlúv.
2. Uhradenie nákladov za zabezpečenie triedeného zberu a následného zhodnotenia odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov a posun zverejnenia údajov potrebných na stabilizovanie systému kolektívneho nakladania s odpadom z obalov a s odpadom z neobalových výrobkov.
3. Odklad spustenia digitálnej evidencie odpadov prostredníctvom informačného systému odpadového hospodárstva.
Pre výrobcov to môže byť likvidačné
Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska
- V čase, keď prebieha druhá vlna COVID-19 a podnikatelia v súvislosti s krízou volajú po znižovaní finančnej záťaže zo strany štátu, s rozčarovaním prijímame informácie o plánovaných zásadných zmenách v systéme triedeného zberu a vo zvyšovaní recyklačných poplatkov. Zvýšenie recyklačných poplatkov, v niektorých prípadoch až päťnásobne, môže byť pre mnohých slovenských výrobcov likvidačné a jedinou cestou môže byť premietnutie zvýšených nákladov do cien produktov vrátane potravín, čím sa môže znížiť ich konkurencieschopnosť.