Táto nová hranica v počte nakazených bola prekonaná v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila na "alarmujúcu rýchlosť prenosu" nákazy po celej Európe.
Od konca minulého roku, keď sa koronavírus SARS-CoV-2 objavil v Číne, mu na svete podľahlo 943 000 ľudí. Najvyšší počet obetí bol zaznamenaný v USA.
Vlády v celej Európe momentálne zápasia s tým, aby zvládli nové prírastky v počte nakazených. Zatiaľ sa chcú vyhnúť tomu, aby spôsobili nové škody svojim ekonomikám a nechcú zavádzať nové obmedzenia pre svojich občanov.
Francúzske úrady sa chystajú sprísniť obmedzenia platné vo viacerých mestách s cieľom obmedziť nárast počtu prípadov nakazených, keďže za posledný týždeň zaznamenali denne takmer 10 000 nových prípadov.
Nové opatrenia začnú v piatok platiť aj v Británii, ktorej premiér Boris Johnson varoval, že pohostinstvá budú možno musieť zatvárať skôr, aby sa zabránilo nárastu prípadov nakazenia koronavírusom. Británia je koronavírusom najviac postihnutou krajinou v Európe - s takmer 42 000 súvisiacimi úmrtiami.
Mesto Madrid medzitým ustúpilo od plánu na zavádzanie plošných karanténnych opatrení s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu, namiesto toho si zvolilo "znižovanie mobility a kontaktov" v štvrtiach, kde sa koronavírus SARS-CoV-2 rýchlo šíri.
Rakúsko obmedzilo počet účastníkov súkromných akcii v interiéri na desať. Kancelár Sebastian Kurz začiatkom tohto týždňa varoval, že Rakúsko vstupuje do druhej vlny epidémie.
Izrael bude od piatku popoludnia prvou rozvinutou krajinou, ktorá opäť pristúpi k tzv. lockdownu. Podľa údajov AFP má totiž Izrael po Bahrajne druhú najvyššiu mieru infikovanosti na svete.