Stalo sa tak v čase, keď je na návšteve Taiwanu vysokopostavený predstaviteľ administratívy USA. Informovala o tom agentúra Reuters. V taiwanskej metropole Tchaj-pej v piatok rokuje námestník ministra zahraničných vecí Spojených štátov Keith Krach, ktorého návštevu ostrovnej krajiny Peking vo štvrtok dôrazne odsúdil. Čínsky rezort obrany neuviedol o cvičeniach konaných v blízkosti Taiwanského prielivu nijaké ďalšie podrobnosti. Už minulý týždeň Peking uskutočnil v oblasti rozsiahle manévre letectva a námorníctva. "Sú to rozumné, nevyhnutné kroky súvisiace so súčasnou situáciou v Taiwanskom prielive a potrebou ochrany národnej suverenity a územnej celistvosti (Číny)," uviedol hovorca čínskeho rezortu obrany Žen Kuo-čchiang.
Taiwanskú otázku pritom označil za vnútornú záležitosť Číny, do ktorej sa nemá miešať nijaká zahraničná mocnosť. Agentúra Reuters pripomína, že Peking s rastúcim znepokojením vníma utužovanie vzťahov medzi Taiwanom a USA a zintenzívňuje vojenské cvičenia v oblasti. Za ostatné dva mesiace je to už druhá návšteva predstaviteľa Spojených štátov v Taiwane. Začiatkom augusta navštívil tento ostrov americký minister zdravotníctva Alex Azar.
Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú v súčasnosti na najhoršej úrovni za niekoľko desaťročí, čo spôsobili vyhrotené spory v širokej škále otázok, od obchodu, ľudských práv, Taiwanu až po pandémiu koronavírusu. Spojené štáty v roku 1979 v záujme spolupráce s Čínou zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne. Stále sú však pre vládu v Tchaj-peji hlavným zahraničným spojencom i dodávateľom zbraní.