Na akom princípe majú fungovať testy zo slín?
- Existujú rôzne možnosti, aj štandardný PCR test sa dá robiť nielen zo sterov ako dnes, ale aj zo slín. Dajú sa použiť aj iné metódy, testujeme LAMP metódu a zaujímavou je aj tzv. SHERLOCK metóda. Všetky však detegujú vírusovú RNA. Pracuje sa však aj na tzv. antigénových testoch, ktoré diagnostikujú prítomnosť bielkovín vírusu.
Budú rovnako presné ako PCR testy?
- LAMP testy majú výhodu v tom, že sú veľmi rýchle a jednoduché. Bol problém s citlivosťou, ktorá je však medzičasom veľmi dobrá. Zostáva problém s kontamináciou, lebo tento typ testu sa ľahko kontaminuje. V laboratóriu sa dá tomu vyhnúť, či to bude problém v reálnych podmienkach, zatiaľ nikto nevie.
Bude si tento test človek môcť urobiť aj sám doma?
- Nemyslím, že je cieľom urobiť si test sám, pretože výsledok nepotrebuje ani tak sám pacient ako ošetrujúci lekár, resp. epidemiológ. Tí potrebujú výsledky rýchlo a vedia ich interpretovať a robiť následne rozhodnutia.
Kedy predpokladáte, že by sa mohli dostať na slovenský trh, aká by bola cena a od čoho všetkého to závisí?
- Nedokážem ani len predpokladať, ako dlho bude trvať, kým sa rôzne testy dostanú na trh. Už asi od apríla je jasné, že slina je porovnateľná a v niektorých aspektoch lepšia ako diagnostický materiál, ako sú stery. Napriek tomu sa to doteraz široko nevyužíva a príčiny aspoň mne známe nie sú. Zrejme ide aj o to, že sa v laboratóriách a na klinikách zabehnuté postupy len ťažko menia. Cenu odhadnúť neviem, na to som príliš vedcom... Treba sa pýtať podnikateľov.
Najväčším priekopníkom sa zdá v tomto smere Británia, kde nimi chcú testovať milión ľudí denne. Čiže ich reálne už majú?
- Viaceré firmy už LAMP testy s využitím slín vyvíjajú a aj vyvinuli, ale nie sú zatiaľ bežne dostupné. Prvými zákazníkmi budú zrejme štáty, resp. štátne inštitúcie.