Na novom teste pracujú aj českí vedci, ktorí by ho chceli predstaviť v októbri. Vzorku slín by si podľa českého vládneho splnomocnenca pre vedu a výskum Romana Prymulu mohli odoberať ľudia aj doma. Ako sa vyjadril pre ČTK, šanca zachytiť vírus sa líši podľa toho, z ktorej časti úst sa odoberie. Najlepšie je to pri koreni jazyka.
„Pracuje sa na pomerne unikátnom modeli, keď by si človek vykloktal a čo vykloktá, to by potom vypľul do nádobky a z nej by sa potom testovalo. Ukazuje sa, že je to porovnateľné s výterom z nosohltana,“ vysvetlil Prymula, podľa ktorého LAMP testy by skrátili zistenie výsledkov zo súčasných zhruba 6 hodín na 45 minút. Objem testovania by sa mohol zvýšiť v Česku až na 40-tisíc za deň. „Nepotrebujú klasické metódy pre PCR, ale potrebujú kultivovať pri vysokej teplote, čo zvládne akékoľvek laboratórium,“ dodal.
Medzi prvými krajinami, kde sa testovanie zo slín bude naplno využívať, bude zrejme Veľká Británia. Tam v súčasnosti testujú asi 200-tisíc ľudí denne, tieto čísla však chcú zvýšiť na dva až štyri milióny denne v decembri. Na začiatku budúceho roka by to malo byť desať miliónov. To by v praxi znamenalo, že by otestovali každého občana Británie za týždeň. Cena testu by sa mala pohybovať okolo 33 eur.