Tou možno v niektorých krajinách prerušiť tehotenstvo, no nie u nás. Netreba si tento interupčný liek zamienať s núdzovou antikoncepciou, známou ako tabletka po. A aký je rozdiel medzi nimi rozdiel?
Ak sa niekto chce vyhnúť otehotneniu, užíva či používa niektorú z foriem antikoncepcie. Na Slovensku je dostupná aj takzvaná núdzová antikoncepcia, teda tabletka, ktorá sa užíva po pohlavnom styku. Maximálne však päť dní po ňom. Neskôr ide o prerušenie tehotenstva. „Na žiadosť ženy možno u nás umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa tehotenstva. Po tomto období už môže o prerušení rozhodnúť iba lekár (samozrejme, tehotná musí súhlasiť) a musí byť medicínsky odôvodnené,“ vysvetlil Peter Krajkovič, gynekológ Sanatória Helios.
Ako doplnil, na Slovensku možno prerušiť tehotenstvo len v zmysle platnej legislatívy, tá takzvanú interrupčnú tabletku nepovoľuje. Nie je u nás povolená a registrovaná. „Liek nemôžeme použiť ani na prerušenie normálneho tehotenstva (na žiadosť matky) ani patologického (z medicínskeho dôvodu). Keby takéto liečivo podal lekár dnes na Slovensku, porušil by zákon,“ dodal Krajkovič. V zahraničí sú takéto postupy povolené a pomerne bežné. Umožniť použitie aj takejto metódy pri potrate chce Jana Cigániková, poslankyňa a predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru (SaS).
Sprístupnenie interrupčnej tabletky, teda možnosť podstúpiť interrupciu aj medikamentóznou cestou, je súčasťou koaličného pozmeňujúceho návrhu k novele z dielne OĽaNO, ktorá upravuje oblasť potratov. „V žiadnej z krajín, kde bola potratová tabletka zavedená, nedošlo k zvýšeniu počtu interrupcií,“ uviedol prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha. S tým, že v zahraničí sa bežne používa už vyše 20 rokov.