Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, vypracovala agentúra STEM/MARK.
Svoje záväzky si podľa prieskumu načas plní až 78 % mladých dlžníkov. Do problémov so splácaním záväzkov sa dostávajú predovšetkým ľudia vo veku 23 až 26 rokov, ďalej ľudia s nižším vzdelaním a dlžníci s nižšími príjmami. "Schopnosť splácať záväzky svedčí o zodpovednom prístupe mladých ľudí k úverom či hypotékam, dôkladnom plánovaní osobných financií a celkovej finančnej gramotnosti mladých Slovákov. Necelá desatina respondentov nášho prieskumu uvádza, že má aj záväzky po splatnosti," uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Takmer polovica (48 %) mladých Slovákov je v prípade neschopnosti splácať dlhy pripravených kontaktovať veriteľa a dohodnúť sa na splácaní formou splátkového kalendára. Najviac sú takémuto riešeniu naklonení muži vo veku 27 až 30 rokov, ktorí sú nezamestnaní. Viac ako štvrtina (28 %) mladých ľudí si v takejto situácii nájde ďalšiu prácu na zvýšenie príjmov. Viac peňazí na splácanie záväzkov by takto získali predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Každý desiaty respondent si požičia peniaze od rodiny či priateľov.
"Hlavné preferované riešenia neschopnosti splácať záväzky sú zaiste správne, stále však máme medzi mladými ľuďmi 20 % respondentov, ktorí by si na splácanie aktuálneho úveru vzali ďalšiu pôžičku, a deväť percent mladých ľudí, ktorí by problém ignorovali. Tento veľmi problematický spôsob riešenia neschopnosti splácať dlhy, ktorý často vedie do dlhovej pasce, by zvolili predovšetkým najmladší respondenti vo veku 18 až 22 rokov," dodala Palendalová.
Mladí Slováci všeobecne považujú dlžníkov s dlhmi po splatnosti za ľudí, ktorí majú v živote smolu a neúspech. Napriek tomu je 80 % respondentov presvedčených, že sa dlžníci snažia svoje záväzky včas uhradiť a väčšinou za svoje dlhy nemôžu. To si myslí 47 % oslovených. Za nedôveryhodných ľudí považuje dlžníkov 26 % mladých Slovákov.