Podľa novoschválenej legislatívy už nie je rozdiel medzi tým, či vaše dieťa navštevuje školu alebo škôlku. Ak by ste ho bezdôvodne nechali doma, nárok na pandemické ošetrovné mať nebudete. Kedy však môžete zostať doma s dieťaťom a poberať pritom túto dávku?
Poslanci schválili minulý týždeň legislatívnu zmenu, ktorá mení podmienky, za ktorých môžete poberať pandemické ošetrovné. „Nárok na dávku pandemické ošetrovné už nebude mať rodič, ktorý nedá svoje dieťa do školy alebo škôlky pre obavy z nákazy novým koronavírusom,“ upozorňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
Ako dodáva, nárok na túto dávku bude mať v prípade, ak budú zariadenia alebo triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu. V súčasnosti fungujú školy v podstate v normálnom režime, aj keď za sprísnených podmienok. „Rodič si v prípade školských zariadení nemôže vyberať, či svoje dieťa pošle, alebo nepošle na vyučovanie z dôvodu obavy,“ uviedla Jaroslava Lukačovičová zo Združenia podnikateľov Slovenska.
Pandemické ošetrovné
- jeho výška je 55 % denného vymeriavacieho základu (asi 70 % čistej mzdy pri priemernom plate)
- je potrebné požiadať oň miestne príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne telefonicky (linky však môžu byť preťažené), poštou alebo mailom
- je potrebné informovať zamestnávateľa
Kedy možno čerpať pandemické OČR
Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodnutím zriaďovateľa alebo ministerstva školstva bude uzatvorená škola, ktorú dieťa navštevuje dieťaťu bude nariadená karanténa alebo izolácia fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, alebo jej bola nariadená karanténa či izolácia, alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, preto sa nemôže o dieťa starať.
Dávka ovplyvní rodinný rozpočet
Katarína Kostková, projektová riaditeľka vo FinGO.sk
Najhorší scenár nastáva v prípade, ak sú pravidelné mesačné výdavky rodiny na rovnakej úrovni (niekedy sú dokonca aj vyššie) ako príjmy danej domácnosti, splácajú úvery a nemajú pre podobné neočakávané situácie vytvorenú finančnú rezervu. Ešte horšie je to v prípade nízkopríjmových rodičov, prípadne rodičov-podnikateľov, ktorí z dôvodu optimalizácie svojich príjmov často platia najnižšie možné odvody, a tak dostanú minimálne ošetrovné.
Tip odborníčky: Aj v takýchto situáciách ľuďom môže pomôcť kontrola zmlúv starších finančných produktov, ktorou často vieme nájsť možnosť optimalizácie mesačných výdavkov a dokážeme napríklad refinancovaním.
4 situácie, ktoré môžu nastať
1. Nechcem poslať dieťa do škôlky, bojím sa nákazy
- predškolská dochádzka nie je zo zákona povinná dieťa teda môžete nechať doma
- nárok na pandemické OČR však nevznikne
- môžete si čerpať dovolenku, alebo sa dohodnúť na práci z domu
2. Nechcem poslať dieťa do školy, bojím sa nákazy
- školská dochádzka je zo zákona povinná
- dieťa nemôžete nechať svojvoľne doma, hrozil by vám postih za protiprávny delikt
- ak by ste to urobili, nárok na pandemické OČR nemáte
3. Školu či škôlku (triedu) uzatvoril zriaďovateľ
- máte nárok na čerpanie pandemického OČR počas trvania uzavretia školy
- zamestnávateľ nemôže proti tomuto pandemickému OČR namietať, môže vám prípadne navrhnúť prácu z domu, ale musíte s tým súhlasiť
- ďalšou možnosťou, ak nechcete mať nižší príjem, je vziať si dovolenku
4. Dieťa má nariadenú izoláciu, prípadne je pozitívne na COVID-19
- ide aj o situáciu, keď je jeden člen z vašej rodiny nakazený
- môžete zostať s dieťaťom doma
- máte nárok na pandemické OČR pri podozrení na COVID-19 budete pravdepodobne aj vy v izolácii (pandemická PN)