Namiesto neho vystúpila zástupkyňa veľvyslankyne USA pri OSN Cherith Normanová Chaletová, informovala agentúra DPA.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzdvihol na úvod prínos OSN, ktorú založilo v roku 1945, po druhej svetovej vojne, 50 krajín sveta. "Nikdy v moderných dejinách neprešlo toľko rokov bez vojenskej konfrontácie medzi hlavnými mocnosťami," poznamenal.
Šéf OSN zároveň vyzval na posilnenie medzinárodnej spolupráce. "Dnes máme nadbytok multilaterálnych výziev a deficit multilaterálnych riešení," vyhlásil. Dôležitá je podľa jeho slov efektívna spolupráca naplnená víziami a ctižiadostivosťou, ktorá umožní čeliť problémom, akými sú klimatická zmena, nerovnosti i znevýhodňovanie žien a pomôže tiež bojovať proti nenávisti a chudobe.
Normanová Chaletová ocenila činnosť OSN, no zároveň hovorila o potrebe reforiem vo vnútri organizácie, chýbajúcej transparentnosti a zraniteľnosti OSN voči autokratickým režimom.
Vzhľadom na pandémiu COVID-19 mal prístup do priestorov OSN v New Yorku len jeden zástupca z každej členskej krajiny. Jednotliví prezidenti či premiéri zaslali vopred nahrané videá s príhovormi.
OSN pri príležitosti svojho výročia zároveň zverejnila výsledky globálneho prieskumu uskutočneného na vzorke viac ako milión ľudí, ktorý spustila v januári.
"V čase súčasnej krízy COVID-19 je okamžitou prioritou pre väčšinu respondentov lepší prístup k základným službám - zdravotnej starostlivosti, zdravotne vyhovujúcej vode, hygiene a vzdelaniu," uvádza OSN. Medzi ďalšie dôležité body patrí podľa opýtaných väčšia medzinárodná solidarita a väčšia podpora pre najviac zasiahnuté krajiny.