Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Anna Záborská (OĽANO), ktorá je zároveň predkladateľkou návrhu novely, ktorá upravuje oblasť potratov. Záborská tiež reagovala na list a petíciu, s ktorými sa na Európsky parlament (EP) mala obrátiť europoslankyňa Monika Beňová.
Signatári v liste adresovanom poslancom parlamentu žiadajú o podporu návrhu zákona z dielne OĽANO. Odvolávajú sa napríklad na Dohovor OSN o právach dieťaťa. "Zatiaľ, čo právo na život je najzákladnejšie ľudské právo, v medzinárodnom práve neexistuje právo na potrat," píše sa vo výzve. Signatári uviedli, že hlasovaním v prospech návrhu zákona podporia poslanci dôstojnosť a právo nenarodených detí na život, ako aj právo žien na dobre informovanú voľbu.
Záborská zároveň v utorok vyhlásila, že sa obracia otvoreným listom na predsedu EP Davida Sassoliho v súvislosti s aktivitou Beňovej. Europoslankyňa v liste podľa Záborskej uvádza niekoľko zavádzajúcich až nepravdivých tvrdení. "Musíme protestovať aj voči zneniu petície, ktorú rozoslala niektorým členom EP so žiadosťou o podpis," dodala Záborská. Beňovej tvrdenie, že aj v prípade ohrozenia zdravia ženy bude musieť byť dodržaná lehota 96 hodín na rozmyslenie, či ísť alebo nejsť na umelé ukončenie tehotenstva, je podľa Záborskej nepravdivé. "Ustanovenie návrhu zákona o lehote na premyslenie explicitne hovorí, že sa nebude aplikovať na ženy, ktoré budú v bezprostrednom ohrození života alebo zdravia," vysvetlila poslankyňa.
Podľa poslankyne OĽANO Kataríny Hatrákovej tiež nie je pravdivé Beňovej tvrdenie, že návrh zákona vypúšťa povinnosť lekára informovať ženu o medicínskych okolnostiach interrupcie. Hatráková dodala, že návrh zákona posilňuje informovanosť žien zo strany lekára o všetkých aspektoch interrupcie. Záborská tiež uviedla, že zdravotnícky výbor na utorkovom zasadnutí neprijal k jej návrhu uznesenie, zatiaľ čo ústavnoprávny a sociálny výbor odporučili parlamentu návrh zákona schváliť s legislatívno-technickými pripomienkami.
Mimoparlamentná strana Spolu v tejto súvislosti oznámila, že od minulotýždňového spustenia petície Za ženy vyzbierala viac ako 5000 podpisov. "Sme radi, že toľko ľudí sa stotožnilo s našou predstavou podpory žien a rodín. Slovensko má na viac ako na riešenie zástupných tém. Už 5000 ľudí, ktorí za pár dní podpísali petíciu, si myslí, že poslanci a poslankyne NR SR majú predkladať zákony, ktoré skutočne zlepšia sociálnu situáciu žien a rodín," uviedol na utorkovej tlačovej konferencii predseda Spolu Juraj Hipš. Parlament by mal definitívne o návrhu Záborskej rozhodnúť na aktuálnej septembrovej schôdzi.