Uviedla to na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že Európska únia v rámci balíka peňazí z fondu obnovy poskytne peniaze aj do súčasného programového obdobia. Bude to približne 780 miliónov eur.
„Po diskusii s koaličnými partnermi sme sa rozhodli, že z týchto peňazí vyčleníme časť na podporu športu, a to 20 miliónov eur na udržanie pracovných miest, časť na podporu kultúry - 20 miliónov eur a časť na refundáciu vstupného," vysvetlila Remišová. Podľa nej je dôležité pomáhať počas krízy tým, ktorí to potrebujú. „Momentálne kultúra a šport našu pomoc potrebujú. Pre spoločenské povedomie sú kultúra a šport dôležité. S príslušnými rezortmi sa budeme snažiť nastaviť schémy pomoci tak, aby boli rýchle a efektívne a pomohli tam, kde to ľudia v týchto oblastiach najviac potrebujú," doplnila s tým, že na stredajšom rokovaní vlády návrh predstaví kabinetu.
Remišová skonštatovala, že oblasť kreatívneho priemyslu a športu je jednou z oblastí, ktoré prepadli cez záchrannú sieť podpory v dôsledku koronakrízy. "Aj v spolupráci s príslušnými rezortmi sa budeme snažiť nastaviť schémy pomoci tak, aby boli efektívne, rýchle," dodala.
Predseda výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) podotkol, že v športe pracuje 30-tisíc až 40-tisíc ľudí. „Bavíme sa nielen o sanovaní športu v jeho celospoločenskom význame, ale aj o sanovaní desaťtisíc pracovných miest," doplnil. Nerozumie nariadeniu, prečo na 30-tisícovom štadióne má byť rovnaký počet divákov ako na menšom. Podľa neho by sa povolená návšteva mohla zvýšiť a chce o tom hovoriť s členmi krízového štábu.
Podľa podpredsedu výboru pre kultúru a médiá Miroslava Kollára (Za ľudí) je kultúra významné odvetvie nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii. Tvrdí, že práve tento sektor je jeden z najviac postihnutých výpadkami príjmov. „Na Slovensku je v oblasti kultúry zamestnaných 66-tisíc ľudí a ďalších 150-tisíc ľudí je na nich naviazaných v službách, ktoré sú spojené s kultúrou a kreatívnym priemyslom. Ide o porovnateľný počet, ako pracuje v automobilovom priemysle," podotkol Kollár.
Podľa Kollára nepôjde v kultúrnej oblasti len o výpadky spôsobené prvou vlnou, pretože vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa podujatia asi nebudú konať. "Je dôležité nájsť efektívnu schému na najbližších štyri až päť štvrťrokov, to znamená, rozprávame sa o pomoci minimálne na polrok až celý rok 2021," uzavrel.