Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
1. Častejšie robia na skrátený úväzok
Kratšia pracovná doba sa týka 7 % zamestnaných žien, v prípade mužov ide o podiel presahujúci 3 %. So skráteným úväzkom ide ruka v ruke aj nižšia suma na výplatnej páske.
2. Chodia ma materskú a rodičovskú
Najmenší rozdiel medzi platmi mužov a žien je na Slovensku evidovaný vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov. Mzdy Sloveniek sú v takomto veku o dvanásť percent nižšie ako v prípade Slovákov. Naopak, najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien (a to o 26 až 24 %) je vo veku 35 – 49 rokov.
3. Pracujú v horšie platených profesiách
Na Slovensku ženy pracujú v horšie platených odvetviach či povolaniach ako muži. Aj medzi riadiacimi pracovníkmi či manažérmi nájdeme častejšie mužov ako ženy, čo je ďalším faktorom prehlbovania rozdielu medzi ich priemernými platmi.
Ženy majú záujem o iné práce
Nikola Richterová, Profesia
- Rozdiely vidíme, keď sa pozrieme na to, na aké odvetvia reagujú v roku 2020 jednotlivé pohlavia najčastejšie. Muži v roku 2020 reagujú najčastejšie na pozície v doprave a logistike, obchode, manažmente, vo výrobe a v administratíve. Z konkrétnych pozícií ide najčastejšie o skladníkov, vodičov, administratívnych pracovníkov, operátorov výroby, kontrolórov kvality či kuriérov. Ženy reagujú najčastejšie na pozície v administratíve, obchode, cestovnom ruchu a v gastre, ekonomike, vo financiách a v účtovníctve či pomocných prácach. Z pozícií ide najčastejšie o administratívne pracovníčky, asistentky, predavačky, recepčné a sekretárky.