Lekári v tlačovej správe Českej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti Jána Evanjelistu Purkyně upozornili, že ich stav je potrebné ďalej sledovať. V Česku sa novým typom koronavírusu nakazilo od tohtoročného marca viac ako 50 000 ľudí. Takmer 2200 ľudí, ktorí boli hospitalizovaní, bolo z nemocníc prepustených. Ďalších zhruba 500 ľudí sa v nemocniciach aktuálne lieči.
Podľa prednostu Pľúcnej kliniky Fakultnej nemocnice a Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Hradci Králové Vladimíra Koblížka malo ešte tri mesiace po prekonaní infekcie respiračné ťažkosti 49 percent z vyšetrených 79 chorých. Ich priemerný vek je 45 rokov, a väčšina (65) sa liečila doma bez nutnosti hospitalizácie.
Najčastejším pretrvávajúcim príznakom je horšie dýchanie, s ktorým sa stretáva viac ako pätina vyliečených. Každý desiaty stále trpí kašľom, 17 percent únavou a deväť percent má bolesti na hrudníku. "Okrem toho 28 percent z nich má po troch mesiacoch stále porušený čuch a deväť percent chuť," opísal prednosta.
Okrem subjektívnych ťažkostí lekári objavili ďalšie problémy aj pri vyšetrení pľúcnych funkcií. "Najčastejšie zníženú schopnosť prenosu kyslíka v oblasti pľúcnych mechúrikov, menej často pokles kyslíka v krvi pri záťaži a niektoré ďalšie zmeny," uviedol. Prenos kyslíka v oblasti pľúcnych mechúrikov bol zhoršený u viac ako tretiny pacientov. U každého piateho potom vyšetrenie na röntgene alebo počítačová tomografia ukázala zvyškové postihnutia pľúcneho tkaniva.
Lekári majú v pláne všetkých účastníkov štúdie vyšetriť ešte dvakrát v budúcom roku, aby mohli posúdiť, ako rýchlo a či vôbec sa pľúcne funkcie a poškodenie vráti k normálu. Všetkým pacientom chcú tiež vyšetriť protilátky na COVID-19 a známky bunkovej imunity, aby preverili ich získanú odolnosť proti vírusu.