Rómske občianske združenie, ktoré pomáha zháňať a vybavovať prácu mladým a šikovným chlapom, hovorí o šokujúcich praktikách slovenských podnikateľov. Za dohodnuté práce a odrobené hodiny im doteraz nevyplatili faktúry a nejde o malú sumu. Dokopy išlo takmer o 30-tisíc eur. Mzdy pre zamestnancov dokázali len horko-ťažko zaplatiť z finančných rezerv združenia, ďalšie komplikácie si už v čase koronakrízy nemôžu dovoliť...
Štatutár občianskeho združenia Rómovia napredujú dopredu Atila Géňa uviedol, že už deväť rokov podávajú pomocnú ruku šikovným Rómom pri hľadaní práce. Ako dodal, snaží sa pracovať hlavne s mladými, ktorí chcú naozaj pracovať, aby mali na živobytie a peniaze pre vlastné rodiny. „V rámci nášho občianskeho združenia máme aj možnosť podnikať v oblasti stavbárčiny. Väčšina z pracovníkov má len do 25 rokov a mnohí už majú deti a manželky, preto sa snažím zlepšiť ich situáciu aktívnym hľadaním práce na rôznych stavbách po Slovensku,“ dodal.
Neplatiči na Pereši
Lenže s pracovníkmi sa ocitli vo vážnej situácii a balansujú na hrane prežitia. Za posledné dva roky sa im nahromadili neuhradené faktúry za približne 30-tisíc a zdôraznil, že spolupracujú s viacerými firmami, ktoré platia načas a sú vzájomne spokojní, avšak medzi nimi sú aj problémoví podnikatelia. „Máme problém vyplatiť poistné a odvody, ako aj samotné platy. Doteraz sme to kompenzovali z rezervného fondu združenia, aby mali chlapi so svojimi rodinami z čoho žiť. Sme však už na nule,“ prezradil Géňa.
O nezaplatené peniaze z vykonaných prác sa so súkromníkmi naťahujú už dlhé mesiace. Posledný prípad je z košického bohatého Pereša, kde sa od januára nevedia domôcť sľúbenej odmeny. „Snažil som sa to riešiť aj osobne na pracoviskách. Majitelia si však stále nájdu rôzne dôvody. Napríklad, že nastali reklamácie. Ak sa také vyskytli, okamžite sme boli ochotní reklamácie opraviť a išlo len o drobnosti. Potom sa už neozvali a doteraz nemáme zaplatené,“ opísal Géňa.
Pôjdu na súd?
Štatutár zhodnotil, že je načase, aby sa týmto problémom začala seriózne zaoberať aj vláda. „Ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu zamestnancovi, ide o trestný čin. Ak firma nevyplatí faktúru, z peňazí ktorých my potom platíme platy zamestnancov, to už trestné nie je,“ krútil hlavou. Zdôraznil, že takéto správanie len demotivuje tých, ktorí naozaj chcú pracovať a žiť slušne. „Nemajú potom z čoho žiť, aj oni majú rodiny a neplatenie faktúr im spôsobuje veľké problémy,“ uzavrel Géňa s tým, že zvažujú už aj právne kroky.