Tomáš Drucker, exminister zdravotníctva
- Pán minister nie je nováčikom, pôsobil vo výbore pre zdravotníctvo, ale bohužiaľ ako sa zdá, ako minister nemá manažérske zručnosti. To je to, čo mu chýba a trpí tým celý rezort. Vyberá si ľudí na základe vierovyznania, a ostatné parametre sú v úzadí. Odchod ľudí z Inštitútu zdravotnej politiky považujem za nenapraviteľný prešľap, ktorý pravdepodobne ani nespustil on, ale ani mu nezabránil. Čo mi ešte prekáža, je transparentnosť výberových konaní. Tie jeho nominácie na riaditeľov nemocníc sú strašné. To je vidieť napríklad aj teraz v Poprade, aj v ďalších nemocniciach. Nechal odísť ľudí, ktorí tomu rozumeli, aj keby odišiel, tak je tam taký neporiadok, že by bolo ťažké sa s tým vysporiadať.
Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva
- Pán minister Mičovský žehlí korupčné hniezdo, ktoré si tam spravili bývalí ministri Jahnátek a Matečná. Zo začiatku si k sebe zobral šikovných ľudí. To, že odchádzajú, je dôsledok toho, že sa v rezorte nerobia systematické zmeny, všetko tam smeruje ku kolapsu a tí ľudia pri tom nechcú mať svoje meno.
Slovensko tancuje na veľmi tenkom ľade a keď Európska prokuratúra urobí niekde exemplárny prípad, že bude trestať, tak to bude Slovensko. Platobná agentúra nie je dofinancovaná, majú problém, či bude vôbec septembrová výplata. Tí ľudia nechú byť príčinou, že celý tento systém skolabuje a ministerstvo nerieši systémovo ich pžiadavky. Keď nebudeme vedieť Bruselu doložiť, že peniaze dostávajú ľudia, ktorí obhospodarujú tú pôdu, ak nebudeme mať systém kontroly, tak hrozí zastavenie dotácií, čo by znamemalo krach slovenského pôdohospodárstva.
Ministerstvo školstva - Nerieši vedu a problém vysokého školstva
Juraj Draxler, exminister školstva
- Aj iné krajiny mali ministrov plagiátorov (ktorí museli odstúpiť), ale tým, že máme plagiátora priamo ministra školstva, sme európskym unikátom. A, bohužiaľ, už pri prvej skúške úplne zlyhal. Na rozdiel od iných krajín sa na jar ministerstvo vôbec nezaujímalo o to, čo presne kríza v školách spôsobila, ako školy komunikujú so žiakmi a rodičmi.
Až v lete to z vlastnej iniciatívy urobila analytická jednotka ministerstva. Keďže čísla sú katastrofálne, vedenie sa s vlastnými analytikmi, ktorí si dosť vytrpeli už od predošlej ministerky, následne pustilo do boja. Minister okrem toho neprejavil vôbec žiadnu snahu riešiť problémy vedy a vysokého školstva, napríklad o problémy na bratislavskej Fakulte informatiky a informačných technológií STÚ sa nezaujímal vôbec. Za mňa je to prepadák.
Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ
- Hodnotím pôsobenie ministra Krajniaka negatívne, vo vzťahu k zamestnancom, legislatíve a opatreniam, ktoré sa pripravujú. Teraz je momentálne na pripomienkovom konaní zákonník práce, zákon o trojstranných konzultáciách a sú tam opatrenia, ktoré znižujú štandardy smerom k zamestnancom.
Samostatná kapitola je minimálna mzda a zákon o minimálnej mzde, kde sme sa dostali do sporu s ministrom práce, pretože nedodržal zákon o minimálnej mzde. Nevhodným spôsobom sa angažoval vo vyjednávaniach v minimálnej mzde a predložil zákonom sumu nižšiu, ako teraz garantuje zákon. To sa potom odráža napríklad aj na príplatkoch, my keď sme to vyčíslili, tak to bude mať dopad na zamestnancov asi 960 miliónov eur.