Priamo v koalícii však stoja proti sebe dva tábory, ktoré vzájomne odmietajú návrhy toho druhého. Zatiaľ čo skupina poslancov za OĽaNO na čele s Annou Záborskou (72) chce presadiť napríklad zvýšenie lehoty na premyslenie si interrupcie zo 48 hodín na 96, iní poslanci, ktorých vedie Jana Bittó Cigániková (37) zo SaS, odmietajú podobné zmeny a navrhujú zavedenie interrupčnej tabletky.
Už sa stalo tradíciou, že slovenskí zákonodarci sa v pravidelných intervaloch venujú menšiemu či väčšiemu sprísňovaniu potratov. V súčasnosti sa schyľuje k vážnemu sporu medzi predstaviteľmi koalície. Na jednej strane stojí Záborská spolu s niektorými poslancami OĽaNO a Kresťanskej únie, ktorí hovoria, že ním pomáhajú a hlavne informujú.
„Lehota na premyslenie zákroku sa zvyšuje zo 48 hodín na 96 hodín a explicitne hovorí, že sa nebude aplikovať na ženy, ktoré budú v bezprostrednom ohrození života. Návrh zavádza povinnosť získať dve lekárske správy iba v prípade, že ide o interrupciu zo zdravotných dôvodov a druhá lekárska správa bude hradená zo zdravotného poistenia, čo v súčasnosti nie je,“ prízvukuje Záborská.
Novým prvkom tiež je, že Slovenky, ktoré sa rozhodnú pre zákrok, budú vypĺňať informácie o dôvodoch, ktoré ženu vedú k ukončeniu tehotenstva. „Získanie takejto informácie je určené len pre štatistické účely a je to tak aj vo viacerých krajinách EÚ a nejde o prekážku k vykonaniu interrupcie,“ dodáva Záborská.
Proti je aj časť OĽaNO
Na druhej strane stoja poslanci zo Za ľudí, Sme rodina, SaS, ale paradoxne aj niektorí členovia OĽaNO. Tých vedie poslankyňa Bittó Cigániková. Prichádzajú s pozmeňovacím návrhom, v ktorom chcú zachovať doterajší stav. „Je to spoločná iniciatíva všetkých štyroch koaličných strán,“ vysvetľuje Cigániková. Náboženstvo podľa nej nepatrí do politiky.
„Ako pomôže ženám zmena názvu na ,ukončenie tehotenstva' z ,prerušenie tehotenstva'? Menia pojem ,plod' na ,život pred narodením', čiže opäť len citové vydieranie,“ opisuje Cigániková. Podstatné pre ňu je, aby v parlamente prešiel návrh na zavedenie interrupčnej tabletky, ktorá môže v niektorých prípadoch nahradiť vykonanie interrupcie vo forme chirurgického zákroku. Pridáva sa k nej aj Zuzana Šebová zo Sme rodina:
„Keď predkladatelia deklarujú, že chcú pomáhať ženám, tak nech sa páči nastavme sociálnu sieť pre matky s deťmi. Navrhujeme dávku 260 eur mesačne pre tie, ktoré sa rozhodnú donosiť dieťa s ťažkým zdravotným postihnutním.“ S ďalšími pozmeňovacími návrhmi plánuje prísť aj Záborskej krídlo, no odmieta prezradIiť, o čo pôjde. Prediskutovať to chcú až v pléne. Hlasovať o návrhu sa má na konci aktuálnej schôdze. 16 predstaviteľov OĽaNO už avizuje, že Záborskej návrh nepodporí.
Návrh Záborskej a spol.
- zvyšuje sa lehota na premyslenie o vykonaní interrupcie zo 48 hod. na 96 hod. (nebude pre ženy v bezprostrednom ohrození života)
- lekár bude mať povinnosť informovať o všetkých aspektoch ukončenia tehotenstva (podľa pokynov ministerstva zdravotníctva)
- povinnosť získať dve lekárske správy v prípade, že ide o interrupciu zo zdravotných dôvodov (druhá správa bude hradená z verejného poistenia)
- zakazuje reklamu
- ženy budú uvádzať dôvod, pre ktorý sa rozhodli pre ukončenie tehotenstva (pre štatistické účely)
Návrh Cigánikovej a spol.
- zavedenie interrupčnej tabletky, po ktorej volajú gynekológovia
- ponechanie súčasnej podoby interrupcií bez zmien v lehotách či dvoch posudkoch od lekárov
- podpora 260 eur mesačne počas jedného roka pre matky, ktoré sa rozhodnú donosiť ťažko zdravotne postihnuté dieťa