Tí sa ihneď dušovali, že vládna garnitúra zmení systém získavania a odoberania vysokoškolských titulov. V parlamente tak je zákon, ktorý hovorí, že sa ho môže ktokoľvek vzdať a zároveň ho orgány univerzít môžu za istých okolností aj odobrať. Už napísaný zákon však nezvyčajne narazil a na stole je vážny spor.
Kauza pochybných titulov po Andrejovi Dankovi zasiahla na začiatku štvorročného mandátu súčasnej vlády aj premiéra Igora Matoviča či predsedu parlamentu Borisa Kollára. Svoj titul musel vysvetľovať aj minister školstva Branislav Gröhling, ktorý vo svojej diplomovke prevzal celú svoju bakalársku prácu, no záver vysokej školy znel, že to bolo v tom čase povolené. Matovičova práca sa zase skladala z dvoch kníh iných autorov a Kollár pre zmenu poodpisoval pasáže zo štúdie svojho školiteľa bez citácie.
Nový zákon mali vytvoriť ministerstvá školstva a spravodlivosti, no napokon sa do parlamentu dostal návrh poslancov zo všetkých štyroch strán. V ňom sa píše, že od januára 2021 bude mať škola možnosť odňať akademický titul päť rokov po tom, čo ho udelila. Okrem toho, ak niekto bude chcieť svoj titul vrátiť, bude tak môcť napísať rektorovi školy. Poslanci sa inšpirovali českým návrhom, ktorý už platí niekoľko rokov. „Oproti českej právnej úprave sa navrhuje zaviesť aj mechanizmus vzdania sa titulu, pričom následky sú v zásade rovnaké, ako v prípade rozhodnutia o odňatí. Na zabezpečenie právnej istoty sa navrhuje upraviť výslovnú neodvolateľnosť príslušného oznámenia,“ píšu poslanci.