Premiér Igor Matovič (47) vyhlásil, že práve číslo 300 bude tou hranicou, keď začneme prijímať prísnejšie opatrenia. Do piatka vláda rozhodne, či do zoznamu červených krajín pribudnú Rakúsko a Maďarsko. Na čo sa musíte pripraviť a ako budú podľa odborníkov rásť počty nakazených?! Rekordný prírastok 338 prípadov už nenecháva chladným ani ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Situácia v okolitých krajinách núti vládu prehodnotiť zoznam červených krajín. Do piatka sa rozhodne, či sa tam ocitnú aj Rakúsko a Maďarsko.
„Epidemická situácia v týchto krajinách sa výrazne zhoršuje a denne stúpa počet infikovaných novým koronavírusom nad číslo sto,“ vyhlásil šéf rezortu. V praxi by to znamenalo, že človek musí ísť po návrate do izolácie, v ktorej ostáva dovtedy, kým nedostane negatívny výsledok testu na koronavírus. Ak sa mu do desiatich dní neprejavia príznaky ochorenia, izoláciu môže ukončiť. Podľa ministra Krajčího máme na hraniciach príliš veľa výnimiek.
Až budú dostupné antigénové testy, ktoré majú výsledky do hodiny, môžu sa pravidlá zmeniť tak, aby do krajiny prišli len ľudia s negatívnym testom. K dispozícii by mohli byť do dvoch týždňov a premiér Igor Matovič ich zhodnotil ako lacnejšiu variantu. „Kým jeden PCR vyjde štát na 100 eur, antigénový len približne 10 eur. To znamená, že za cenu jedného PCR testu možno vyhodnotiť až 10 antigénových,“ prezradil premiér s tým, že chce aby sa popri 6-tisíc PCR testoch urobilo denne aj 30-tisíc antigénových.
12,5 % hospitalizovaných
Ľudia, ktorí s koronavírusom skončia v nemocnici, si tam priemerne poležia 11 dní. „Z pozitívne testovaných je hospitalizovaných 12,5 percenta,“ uviedol minister zdravotníctva v stredu na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020 v Bratislave.
Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú pacienti v priemere sedem dní, na pľúcnej ventilácii priemerne šesť dní. „Pravdepodobne naši anestéziológovia a infektológovia dávajú ľudí na ventilácie včas a aj ich včas odpájajú,“ podotkol Krajčí. Reprodukčné číslo na Slovensku je momentálne 1,15. Súčasné opatrenia ho však zatiaľ neznižujú. „Najlepšie by pre Slovensko bolo, ak by sa reprodukčné číslo dostalo na hranicu jeden alebo pod jeden,“ tvrdí Krajčí.