Vo štvrtok to oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorého citovala tlačová agentúra AFP. "Európska únia neuznáva sfalšované výsledky volieb. Na základe tohto princípu nemá takzvaná 'inaugurácia' z 23. septembra 2020 a nový mandát, na ktorý si nárokuje Alexandr Lukašenko, nijakú demokratickú legitimitu," povedal Borrell.
Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky napriek jeho inaugurácii neuznalo už v stredu viacero krajín Európskej únie. Medzi prvými toto svoje rozhodnutie oznámili pobaltské štáty Lotyšsko, Litva a Estónsko, ku ktorým sa pridali Nemecko, Česko a Slovensko. Za legitímneho prezidenta Lukašenka neuznávajú ani Spojené štáty. Krátko po tom, ako bieloruská štátna tlačová agentúra BelTA zverejnila v stredu informáciu, že Lukašenko zložil prezidentský sľub, sa na viacerých miestach metropoly Minsk vytvorili spontánne protestné zhromaždenia proti staronovej hlave štátu. V niektorých mestských častiach ľudia vytvárali takzvané reťaze solidarity.
Bieloruská polícia následne zatkla viac ako 150 demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc na protest proti utajovanej inaugurácii prezidenta Lukašenka znovuzvoleného v sporných augustových voľbách. Napísala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ľudskoprávne centrum Viasna. Protestné akcie v stredu večer prebiehali okrem hlavného mesta Minsk aj v ďalších mestách vrátane Mahiľova, Vicebska či Brestu na juhu krajiny a zúčastnili sa na nich tisíce ľudí, mnohí s vlajkami vo farbách bieloruskej opozície.