Vo štvrtok pribudlo 360 pozitívnych prípadov testovaných na koronavírus a aj premiér Igor Matovič tvrdí, že prichádza s novými opatreniami. Už dnes by mala zasadať Pandemická komisia, ktorá rozhodne o tom, či budeme musieť zvládnuť ďalšiu vlnu sprísňovania. Jednou z možností je aj dištančná výučba na stredných školách. Ako to vidí ministerstvo?
Počas jarnej vlny koronakrízy sa po Slovensku uzavreli všetky základné aj stredné školy a deti sa učili v online režime. Minister školstva pred nástupom detí do škôl od septembra opakoval, že by len veľmi nerád opätovne zavádzal podobné opatrenia. Problémom totiž bolo, že desaťtisíce žiakov škôl sa učili nedostatočne, čo ukázala aj analýza. Do dištančnej výučby sa nezapojilo 52-tisíc žiakov, čo je viac ako 7 % zo všetkých študentov. Situácia na Slovensku je však v prípade pozitívnych pacientov horšia ako na jar. Už dnes by sa malo rozhodovať aj o sprísnení režimu na hraniciach a premiér dokonca hovorí o ďalších opatreniach. „Budeme ich postupne zapínať. Musíme chrániť tých zodpovedných pred tými nezodpovednými,“ uviedol Matovič.
Nový Čas sa pýtal na ministerstve školstva, či rátajú aj s tým, že by medzi tieto opatrenia pridali aj obmedzenie výučby na základných či stredných školách. „Ministerstvo školstva, výskumu a športu SR chce svojimi opatreniami prispieť k čo najväčšej bezpečnosti žiakov, študentov, ako aj ďalším subjektom zapojeným do procesu formálneho vzdelávania v súčasných epidemiologických podmienkach počas výchovno-vzdelávacieho procesu, preto všetky nami odporúčané opatrenia sú sledované v aktuálnom čase a mieste, pričom sú priebežne vyhodnocované,“ napísali z rezortu. Podľa nich prechádzajú na dištančnú formu žiaci len v prípade zatvorenia škôl.
Minister školstva Branislav Gröhling v stredu oznámil, že úplne zatvorených je 18 škôl a ďalších 64 má zatvorenú niektorú z tried. „Celkovo je zatvorených 226 tried, doma je 8 693 detí. Stále sa hýbeme niekde v jednom percente detí, ktoré prechádzajú na dištančné vzdelávanie,“ uviedol minister školstva. Ako tvrdí, situácia je pod kontrolou. „Ak ju tak budeme zvládať kontinuálne celý rok, budem spokojný. Musíme sa pripraviť na to, že školský rok bude veľmi dynamický,“ poznamenal s tým, že bude odporúčať, aby žiaci nosili rúška aj po 1. októbri. „Ja si nemyslím, že príde k celoplošným opatreniam. My sme predpripravili celé prostredie na to, aby sme išli iba lokálnym spôsobom, a tak, ako teraz vieme identifikovať školu alebo danú triedu, tak vieme identifikovať aj, aj skupiny v rámci vysokých škôl. Takže nemyslím si, že príde k celoplošnému zatváraniu, ak by ten nárast nebol naozaj, že enormný,“ skonštatoval Grhling v Rádiu Slovensko.
V Česku, kde je situácia okolo koronavírusu horšia, navrhol nový minister zdravotníctva riaditeľské voľno na tento piatok. V pondelok majú sviatok a chce tak štvordňovým prerušením výučby zmierniť šírenie koronavírusu. Zapojí sa do toho však len 15 % základných škôl.