Muž z Massachusetts, ktorý pracoval ako robotník na stavbe skonal vo veku 54 rokov po tom, čo niekoľko týždňov každý deň jedol vrecúško a pol pelendrekov zo sladkého drievka, v dôsledku čoho neboli jeho živiny v rovnováhe.
„Aj malé množstvo sladkého drievka, ktoré skonzumujete, môže trochu zvýšiť váš krvný tlak,“ uviedol Dr. Neel Butala, kardiológ z Massachusetts General Hospital. Už pár gramov sladkostí z čierneho sladkého drievka denne počas dvoch týždňov môže spôsobiť problém so srdcovým rytmom, najmä u ľudí starších ako 40 rokov, varuje americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Problémom je kyselina glycyrizínová, ktorá sa nachádza v čiernom sladkom drievku a v mnohých ďalších potravinách a doplnkoch výživy.
Táto chemická látka môže spôsobiť nebezpečne nízky obsah draslíka a nerovnováhu v ďalších mineráloch nazývaných elektrolyty. „Problémom nie sú len cukríky či pelendreky. Túto látku môže obsahovať aj čaj zo sladkého drievka a veľa iných potravín, napríklad niektoré pivá a žuvacie tabaky,“ uviedol kardiológ Dr. Robert Eckel z University v Colorade pre dailymail.co.uk.
Jeho smrť ale bola zjavne extrémnym prípadom. Muž prešiel z červených pelendrekov s ovocnou príchuťou na verziu z čierneho sladkého drievka niekoľko týždňov pred svojou smrťou v minulom roku. Pri obede v reštaurácii rýchleho občerstvenia skolaboval. Záchranári ho oživili, na druhý deň však zomrel. Lekári zistili, že mal v krvi nebezpečne nízky obsah draslíka, čo vedie k problémom so srdcom a ďalším problémom.
„Všetky naše výrobky sú bezpečné na konzumáciu a sú formulované v úplnom súlade s predpismi FDA“, uviedol Jeff Beckman, hovorca spoločnosti Hershey Company, ktorá vyrába populárne cukrovinky zo sladkého drievka. Dodáva tiež, že všetky sladkosti by sa ale mali jesť s mierou.
Podobný prípad sa stal minulý rok, keď 84-ročný muž strávil dva týždne v nemocnici po tom, čo počas predchádzajúcich štrnástich dní dvakrát denne popíjal domáci čaj zo sladkého drievka. Muž sa domnieval, že má zvýšený krvný tlak, a tak išiel na pohotovosť. Sťažoval sa aj na bolesti hlavy, citlivosť na svetlo, bolesti na hrudníku a únavu - to všetko mohli byť príznaky hypertenznej krízy. Neuvedomil si však, že na vine je jeho obľúbený nápoj. Počiatočné príznaky mu ustúpili už po 24 hodinách v nemocnici, dýchavičnosť mu však zostala niekoľko dní.