Posledné štúdie ukazujú, že sa nemýlili. Vlastnými pozitívnymi výsledkami liečby aj pomocou tohto vitamínu už disponujú nielen v USA, ale aj v Izraeli či v Španielsku. Vitamín D by teda v našom boji proti koronavírusu nemal chýbať. Faktom však je, že osem z desiatich Slovákov ho v tele majú menej, ako je potrebné. Ako ho získať?
Izraelská štúdia sledovala až 4,5 milióna ľudí. Zistili, že pacienti, ktorí mali dostatočne vysokú hladinu vitamínu D, boli odolnejší proti nákaze koronavírusom. Menej často ochoreli, a ak, mali ľahší priebeh a rýchlejšie sa vyliečili. Dospeli k podobným výsledkom, aké sú v ďalších štúdiách ostatných štátov, medzi ktoré patria aj USA. Americká štúdia sledovala dáta z nemocníc v Číne, vo Francúzsku, v Nemecku a ďalších krajínách.
Je nutné spomenúť, že lekári takmer vždy zistili u pacientov s ťažkým priebehom nedostatočnú hladinu vitamínu D. To platí aj pre populáciu na Slovensku, u nás trpí nedostatkom vitamínu D až 8 z 10 ľudí. „Laboratórne vyšetrenia ukazujú, že vitamínu D máme ako populácia nedostatok,“ konštatuje kožná lekárka Michaela Dubčeková a odporúča ho dopĺňať.
Španielska štúdia v Cordobe
Uskutočnili ju na vzorke 76 pacientov, čo síce nie je veľa, ale jej výsledky sú jednoznačné. Všetkých 76 pacientov prijali do nemocnice s vážnym zápalom pľúc spôsobeným COVID-19. Všetkým nasadili antimalarikum hydroxychlorochín aj antibiotikum azitromycín. Potom však už skupinu rozdelili. 50 pacientom začali podávať vitamín D a 26 nie. Vybrali spôsob, ktorému sa hovorí dvojslepá štúdia.
To znamená, že nielen pacienti nevedeli, kto dostáva déčko a kto nie, ale nevedeli to ani samotní lekári. Zabráni sa tak nielen placebo efektu u pacienta, ale aj prípadnému skresleniu údajov podľa pôvodného predpokladu lekármi. Z 26 pacientov, ktorí vitamín D nedostávali, 13 museli byť hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti a z nich dvaja neprežili. Na druhej strane z 50 pacientov, ktorí D vitamín dostávali, museli hospitalizovať na JIS iba jediného a aj ten prežil.